Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Leśne Zmagania

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
34.0 km
Czas
4:00 hh
Dla kogo
Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
1.17 %
Najwyższy punkt
405 m
Najniższy punkt
283 m
Suma podjazdów
397 m
Suma zjazdów
394 m
Odcinki o dużym nachyleniu
9
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Miejscowość Umer (zalew Umer)
Miejsce końca:
Miejscowość Umer (zalew Umer)
"Leśne Zmagania" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma 34 kilometry długości, jest oznakowana kolorem czarnym i prowadzi przez piękne lasy Puszczy Jodłowej w okolicach Zagnańska oraz do dębu "Bartek".
Szlak prowadzi na dwóch odcinkach przez rozlegle lasy Puszczy Jodłowej. Odcinek północny liczy prawie 10 km nieprzerwanych lasów, natomiast południowy to około 7 kilometrów leśnych. Trasa ma charakter terenowy, wymaga dobrej kondycji i rowerów na szerokich oponach. Jego południowa część jest silnie pagórkowata, a w okolicach dębu "Bartek" prowadzi dość ruchliwą drogą wojewódzką. Z tego powodu nie jest to do końca szlak na wycieczki z dziećmi.
Ogólny przebieg trasy: Umer, okolice zalewu (0,0 km) - Długojów (5,6 km) - Szałas (9,7 km) - leśne skrzyżowanie obok Stawu Bunkier (13,2 km) - Jasiów (20,6 km) - Dąb "Bartek" (21,5 km) - Zagnańsk (23,0 km) - kamieniołom Sosnowica (26,5 km) - Tumlin-Węgle (29,9 km) - Tumlin (31,8 km) - Umer, obok zalewu (34,0 km).
Trasa rozpoczyna się nad zalewem rekreacyjnym na rzece Bobrzy w miejscowości Umer, na zachód od Samsonowa. Stąd biegnie na północ, w kierunku lasów Puszczy Jodłowej. Zakręca we wsi Szałas, leżącej w podmokłej, rozległej dolinie rzeki Krasnej. Tereny na zachód od wsi Szałas są objęte ochroną, jako rezerwat przyrody "Górna Krasna". Następnie szlak zakręca na wschód, by po kilku kilometrach, na dużym, leśnym skrzyżowaniu, zakręcić na południe. W pobliżu znajduje się leśny rezerwat "Świnia Góra" i niewielki, zamieszkały przez bobry staw o nazwie Bunkier.
Od tego miejsca trasa prowadzi prostą jak strzała drogą do wsi Jasiów. Stąd skręca w drogę wojewódzką, do dębu "Bartek". To chyba najbardziej znane drzewo w Polsce, liczy sobie ponad 650 lat i ma blisko 10 metrów obwodu pnia. Dąb od lat choruje, jego konary podpierane są przez specjalne filary.
Szlak opuszcza ruchliwą drogę wojewódzką i prowadzi na południe, okrążając polami Zagnańsk i biegnąc przez wieś Siodła do góry Sosnowica (413 m n.p.m.) U jej podnóża znajdują się źródła rzeki Silnicy, płynącej przez Kielce oraz kamieniołom. Szlak ponownie zakręca i prowadząc lasami biegnie do wsi Tumlin, skąd wraca do zalewu we wsi Umer. Atrakcje na szlaku: 1. Lasy Puszczy Jodłowej 2. widoki na Góry Świętokrzyskie 3. Dąb "Bartek". Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013