Miejsca

Park Miniatur Świętokrzysko i Oceanika - Świętokrzyska Polana w Chrustach k. Zagnańska

Parki rozrywki

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
10.38 km
Kontakt
Adres:
Laskowa 95, 26-050 Chrusty k. Zagnańska
Telefon:
+48 793 200 622
Udogodnienia

Kompleks Świętokrzyska Polana położony jest zaledwie 8 kilometrów od Kielc na malowniczej, otoczonej lasem polanie o powierzchni 8ha. Miejsce przenosi przybysza w świat wypoczynku, rekreacji i nauki za pomocą Parku Miniatur Ziemi Świętokrzyskiej, wielkich akwariów Oceaniki i wielu innych atrakcji, których trzeba dotknąć, zobaczyć i doświadczyć.


Park Miniatur Świętokrzysko
Kompleks Świętokrzyska Polana zaprasza w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Tylko tutaj w jednym miejscu znajdziecie Państwo najważniejsze zabytki regionu. Tylko tutaj na własne oczy zobaczyć można, jak dawniej wyglądały obiekty, które znamy jako monumentalne, pobudzające wyobraźnię ruiny.


Park Miniatur Świętokrzysko zajmuje powierzchnię 2 400 m2, a jego teren widziany z góry tworzy mapę województwa świętokrzyskiego. W parku znalazło się 20 najsłynniejszych zabytków regionu, przedstawionych w skali 1:20 tak, jak wyglądały w latach swojej świetności.

Wielowątkowość walorów historycznych oraz piękno budowli odtworzonych z najmniejszymi detalami,  pozwolą turystom odbyć podróż do przeszłości, do małych miasteczek i ich żydowskich dzielnic, do początków państwa polskiego, do epoki pary i wielkich wynalazków, do czasów przedchrześcijańskich oraz wielkich bitew o niepodległą ojczyznę.

W parku znalazły się miniatury budynków sakralnych, obiektów warownych i obronnych oraz zabytków przemysłowych. Wśród pierwszej grupy można zobaczyć odtworzoną Kolegiatę w Opatowie, Klasztor Opactwo kamedulskie w Rytwianach, Klasztor św. Jakuba w Sandomierzu, Klasztor na Świętym Krzyżu, Klasztor Cystersów w Wąchocku oraz Kolegiatę w Wiślicy.

Obiekty warowne, które znalazły swoje odzwierciedlenie w miniaturze to: Zamek w Chęcinach, Pałac w Chrobrzu, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Pałac w Kurozwękach, Pałacyk w Oblęgorku, Zamek w Sandomierzu, Zamek w Szydłowie i Zamek w Ujeździe.

Natomiast grupę zabytków przemysłowych stanowią: Zakład Wielkopiecowy w Bobrzy, Zakład hutniczy w Maleńcu, Pudlingarnia i Walcownia- Nietulisko Fabryczne, Huta w Samsonowie, Pudlingarnia i Walcownia w Sielpi i Wielki Piec w Starachowicach.

Dodatkową atrakcją Parku Miniatur jest możliwość skorzystania z e-przewodnika zawierającego opisy wszystkich obiektów w trzech wersjach: dla najmłodszych, dla młodzieży i dla dorosłych oraz w czterech językach do wyboru: polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim.

 

Oceanika
Oceanika to kompleks wielkoformatowych zbiorników o łącznej pojemności 250 tysięcy litrów. Jest najbogatszą wystawą ryb akwariowych w Polsce, a zarazem największym tego typu prywatnym przedsięwzięciem w kraju.

W akwariach Oceaniki znalazły się ryby z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata. Podzielono je według miejsca ich występowania. W każdym zbiorniku odtworzono inny biotop. W zbiorniku z biotopem Azji pływają m.in. sumy pangi, tołpygi, bagarius sum ludojad czy arowany azjatyckie oraz  kilka ryb, które wyginęły już w  warunkach naturalnych. Wśród ryb z Ameryki Południowej są bardzo rzadkie sumy, ryby kostnojęzykowe , pielęgnice czy prapłaziec- ryba dwudyszna, której przodkowie dali początek dominacji czworonożnych zwierząt na suchym lądzie.

W Oceanice znalazł się również zbiornik z rybami z Malawi, a w nim 50 gatunków kolorowych ryb o różnych wzorach oraz akwarium z niezwykłymi rybami rafowymi, na co dzień zamieszkującymi wielkie rafy koralowe słonych wód. Kolejny zbiornik to królestwo ryb z szelfu kontynentalnego, które na rafach są tylko gośćmi, m.in. płaszczka o polskiej nazwie plaster miodu, orleń oraz Rocha, która swoim kształtem przypomina gitarę. W tym akwarium pływają też żarłacze – czarnopłetwy i żarłacz gruby – oraz kilka innych niezwykłych gatunków, jak ognica pstra o silnym jadzie powodującym ogromny ból po ukłuciu kolcem jadowym, mureny o czterech szczękach, czy też ryby produkujące żwirek koralowy który jest atrakcją na tropikalnych plażach.

Wyjątkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest niecka z tzw. akwarium dotykowym, w którym można samodzielnie nakarmić ryby. W walcu nad niecką żyją ryby ławicowe z Ameryki Południowej- stado neonów Innesa  oraz otosy i pielęgniczki.

Jednak w Oceanice oprócz ryb znalazło się też wiele innych wodnych stworzeń, m.in. azjatyckie jaszczurki, żółwie, traszki chińskie, czy zwierzęta zamieszkujące las namorzynowy. Są też zbiorniki z ośmiornicami, łodzikami, krabami japońskimi  i meduzami, których ciało w ponad 90% składa się z wody.

Oceanika to miejsce, w którym każdy miłośnik wodnego życia znajdzie coś interesującego i zobaczy stworzenia, na co dzień niedostępne.
 

 

Informacje praktyczne:
Kompleks Świętokrzyska Polana

Chrusty, ul. Laskowa 95
26-050 Zagnańsk
Tel. +48 793 200 622
info@swietokrzyskapolana.pl
www.swietokrzyskapolana.pl


Godziny otwarcia:
Codziennie 10:00-18:00


Cennik Kompleks (Oceanika + Park Miniatur Świętokrzysko)
Bilet normalny: 36 zł
Bilet ulgowy: 29 zł
Bilet rodzinny (2 + 1): 98 zł
Bilet rodzinny (1 + 2): 88 zł
Bilet rodzinny (2 + 2): 124 zł
Bilet grupowy: 29 zł
Bilet urodzinowy: 1 zł


Cennik Oceanika:
Bilet normalny: 26 zł
Bilet ulgowy: 21 zł
Bilet rodzinny (2 + 1): 70 zł
Bilet rodzinny (1 + 2): 65 zł
Bilet rodzinny (2 + 2): 89 zł
Bilet grupowy: 21 zł
Bilet urodzinowy: 1 zł


Cennik Park Miniatur Świętokrzysko:
Bilet normalny: 12 zł
Bilet ulgowy: 10 zł
Bilet rodzinny (2 + 1): 32 zł
Bilet rodzinny (1 + 2): 30 zł
Bilet rodzinny (2 + 2): 40 zł
Bilet grupowy: 10 zł
Bilet urodzinowy: 1 zł
 


Cennik dotyczy zakupu biletów w kasie na terenie Kompleksu; e-bilet 5% tańszy.
Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży szkolnej do lat 18, studentom, rencistom, emerytom, osobom niepełnosprawnym za okazaniem ważnej legitymacji.
Bilet rodzinny zawiera bilety dla osoby/osób dorosłych + dziecko/dzieci do 15 roku życia.
Bilet urodzinowy dla jubilata (w dniu urodzin) za okazaniem dokumentu.
Bilet grupowy dotyczy minimum 15 osób. Przewodnik + 1 opiekun na 15 osób wstęp wolny.
Dzieci do lat 3 wstęp wolny, wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Nie dotyczy grup zorganizowanych.
E-bilet – kupując bilet on-line przez Internet oszczędzasz 5%.
Karta Dużej Rodziny – rabat 10%.
Karta PARKMANIA Funpass – rabat 10%.Atrakcje dodatkowo płatne:
Kraina Zabawy
Karuzela – 1 żeton / 3 min.
Podwodny Świat dla najmłodszych – 2 żetony / bez limitu czasowego
Zjeżdżalnia Mały Delfin – 1 żeton / bez limitu czasowego
Kule „Wipe Out” – 1 żeton / bez limitu czasowego
Zjeżdżalnia Gigant Delfin – 1 żeton / bez limitu czasowego
Ruchomy statek – 2 żetony / 10 minut
PAKIET – 35 zł – korzystaj ze wszystkich dmuchańców w Krainie Zabawy bez limitu czasowego
Gold Eurobungge – 2 żetony / 10 minut
Łódeczki – 1 żeton / 5 min.
Wodne kule Zorbing – 2 żetony / 5 min.
Park linowy – trasa dolna (do 7 lat) – 2 żetony, trasa górna (8-15 lat) – 3 żetony


Brzozowa zagroda: 1 żeton
Fish peeling: 1 żeton (5 min)
Karuzela: 1 żeton (3 min.)
Warsztaty edukacyjne: 2 żetony (3045 min.)
Żeton: 5 zł


Parking:
Parking na terenie Kompleksu – od poniedziałku do piątku – bezpłatny, w soboty i niedziele 5 zł/godz.
Parking na terenie zewnętrznym (w weekendy z bezpłatnym transportem do Kompleksu) – gratis


Przewodnik (Park Miniatur):
Grupa do 15 osób – 25zł / grupa.
Grupa powyżej 15 osób -1 zł /osoba.
e-przewodnik (słuchawki, trzy wersje wiekowe, trzy wersje językowe) – gratis

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013