Szlaki

Czarny szlak łącznikowy Kielce - Białogon

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
3.0 km
Czas
0:26 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
0.37 %
Najwyższy punkt
286 m
Najniższy punkt
248 m
Suma podjazdów
11 m
Suma zjazdów
49 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, skrzyżowanie ulic Bernardyńskiej i Grabinów
Miejsce końca:
Kielce, skrzyżowanie ulic Kolonia i 761
Szlak rowerowy z Karczówki na Białogon to jedna z oznakowanych w Kielcach tras rowerowych, prowadzących z centrum na tereny pozamiejskie. Oznakowana jest kolorem czarnym, ma długość jedynie 3 kilometry i łączy wzniesienie Karczówki z przemysłową dzielnicą Białogon.
Wzniesienie Karczówka i znajdujące się na nim wieże klasztoru i kościoła stanowią charakterystyczny punkt panoramy Kielc. Góra ta wznosi się na 339 metrów i jest jednym z położonego na terenie Kielc wzniesień Pasma Kadzielniańskiego, wchodzącego w skład Gór Świętokrzyskich. Jest zbudowane z wapieni i porośnięte sosnowym lasem. Na stokach góry wydobywano kiedyś ołów i pozyskiwano wapienie. Gdzieniegdzie widoczne są jeszcze ślady prac górniczych sprzed wieków.
Klasztor na Karczówce powstał w początkach XVII wieku. Mimo obronnego charakteru został splądrowany przez wojska szwedzkie w czasie "Potopu", lecz odtworzono wyposażenie i dzisiaj cały ten zespół ma charakter zabytkowy. Obiektem opiekują się księża pallotyni, w środku jest m.in. obiekt hotelarski.
Szlak rozpoczyna się u podnóża góry Karczówka, przy drodze prowadzącej do dawnego klasztoru bernardynów, do którego, oraz w stronę centrum miasta, prowadzi szlak czerwony. Trasa oddala się od wzgórza, w kierunku dzielnicy Białogon. Biegnie drogą asfaltową, następnie z płyt betonowych i gruntową, przez dzielnicę mieszkalną, zabudowaną starymi, drewnianymi domami. Prowadzi u podnóża zalesionej góry Brusznia. Widoczna jest ze szlaku panorama miasta Kielce, leżącego na wschód od szlaku.
Trasa prowadzi do dzielnicy Kielc o nazwie Białogon. Interesująca i mało znana jest historia tej części miasta. Położona nad rzeką Bobrzą osada od XVII wieku nabierała znaczenia przemysłowego. Industrializacja wynikła z dostępności rud metali, wydobywanych z okolicznych wzgórz, oraz dostępu do energii wodnej, jaką dawała płynąca w wąwozie Bobrza. Wybudowano tu huty miedzi i ołowiu, następnie odlewnię żeliwa. W początku XIX wieku powstało osiedle przemysłowe, którego gwiaździsty układ zachował się do dziś i jest objęty ochroną. Dopiero od lat 60-tych Białogon wcielono do Kielc. Do dzisiaj funkcjonują tu zakłady przemysłowe, kontynuując wielowiekową tradycję.
Szlak kończy się przy drewnianym kościele pw. Przemieniania Pańskiego z początku XX wieku, podobnym w stylu do świątyń zakopiańskich, na których był wzorowany. Z tego miejsca można kontynuować wycieczkę szlakiem Green Velo, pojechać w stronę Chęcin i Miedzianki lub wrócić do Kielc czerwonym szlakiem rowerowym. Atrakcje na szlaku: 1. Karczówka - klasztor, punkt widokowy 2. Białogon - zabytkowa dzielnica przemysłowa, drewniany kościół pw. Przemienienia Pańskiego w stylu zakopiańskim. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013