O szlaku

Zagospodarowanie szlaku

19 czerwca 2017

Projekt „Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej” to nowatorski, ponadregionalny projekt polegający na wybudowaniu podstawowej infrastruktury dla obsługi ruchu rowerowego. Projekt obejmuje budowę i oznakowanie ścieżek rowerowych o utwardzonej nawierzchni oraz wytyczenie i oznakowanie tras rowerowych na terenie pozamiejskim, a także budowę i montaż podstawowej infrastruktury towarzyszącej.

Jednym z wyróżników Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo jest znajdująca się wzdłuż całej trasy infrastruktura rekreacyjna. Miejsca takie, na wzór autostrad, nazwane zostały MOR-ami, czyli Miejscami Obsługi Rowerzystów. Od Elbląga do Końskich jest ich na trasie około 230 i zlokalizowane są co 8-10 kilometrów, zwykle przy atrakcjach turystycznych i ciekawych miejscowościach.

 

Wszystkie MOR-y będą jednolicie oznakowane i wyposażone w wiaty, ławy, U-kształtne stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci, a niektóre również w toalety przenośne i zbiorniki z wodą.

MOR-y pozwalają na odpoczynek, schronienie się przed deszczem oraz uzyskanie informacji o atrakcjach w najbliższej okolicy. Pobyt na MOR-ach jest oczywiście bezpłatny. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że są to miejsca odpoczynku, a nie punkty biwakowania.

Uzupełnieniem MOR-ów jest system MPR-ów, czyli miejsc przyjaznych rowerzystom. Na portalu www.greenvelo.pl znajduje się wyszukiwarka obiektów noclegowych, gastronomicznych, atrakcji turystycznych, centrów informacji turystycznej oraz innych obiektów, które posiadają w swojej ofercie usługi dedykowane rowerzystom. W miejscach tych można zjeść, przenocować i zwiedzać, będąc spokojnym o bezpieczeństwo roweru i życzliwe przyjęcie.

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013