Szlaki

Czerwony szlak rowerowy Kielce - Białogon

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
9.7 km
Czas
1:09 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czerwony
Nachylenie
0.78 %
Najwyższy punkt
267 m
Najniższy punkt
234 m
Suma podjazdów
76 m
Suma zjazdów
95 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, ul. Marmurowa, przy stadionie lekkoatletycznym
Miejsce końca:
Zalesie / Słowik, most nad Bobrzą, ul. Krakowska
Szlak rowerowy z Kielc na Białogon to jedna z oznakowanych w Kielcach tras rowerowych, prowadzących z centrum na tereny pozamiejskie. Oznakowana jest kolorem czerwonym, ma długość 10 kilometrów i prowadzi z okolic Kadzielni w centrum miasta, przez dawną przemysłową dzielnicę Biesak w kierunku południowo-zachodnim, czyli na ładne krajobrazowo i obfitujące w zabytki okolice Chęcin.
Ogólny przebieg szlaku: Kielce, ul. Marmurowa (stadion lekkoatletyczny) - Aleja na Stadion (1,0 km) - korty tenisowe przy ul. Biesak (2,1 km) - skraj lasu przy torach kolejowych w pobliżu stacji Kielce Białogon (4,9 km) - drewniany kościół pw. Przemienienia Pańskiego (6,0 km) - skraj lasu u podnóża wzniesień (8,0 km) - Zagrody (9,7 km).
Szlak rozpoczyna się przy stadionie lekkoatletycznym, na końcu ulicy Legionów. To okolice Kadzielni i rekreacyjnych terenów Stadionu Leśnego, popularne wśród spacerowiczów kieleckich. W pobliskich lasach porastających Pierścienicę wytyczono liczne ścieżki rowerowe, w tym kilka trudnych, o charakterze MTB.
Trasa biegnie przez Park Baranowski, następnie zakręca obok starego, żydowskiego cmentarza i biegnie skrajem porastających masyw góry Pierścienicy lasów, u jej podnóża, w kierunku kieleckiej dzielnicy Białogon. Szlak prowadzi wzdłuż torów kolejowych, przekraczając ją bliżej terenów zabudowanych, po czym przecina przelotową ulicę Krakowską prowadząc do centrum dawnego Białogonu.
Interesująca i mało znana jest historia tej części miasta. Położona nad rzeką Bobrzą osada od XVII wieku nabierała znaczenia przemysłowego. Industrializacja wynikła z dostępności rud metali, wydobywanych z okolicznych wzgórz, oraz dostępu do energii wodnej, jaką dawała płynąca w wąwozie Bobrza. Wybudowano tu huty miedzi i ołowiu, następnie odlewnię żeliwa. W początku XIX wieku powstało osiedle przemysłowe, którego gwiaździsty układ zachował się do dziś i jest objęty ochroną. W centrum dawnej osady stoi drewniany kościół pw. Przemieniania Pańskiego z początku XX wieku, podobny w stylu do świątyń zakopiańskich, na których był wzorowany. Dopiero od lat 60-tych Białogon wcielono do Kielc. Do dzisiaj funkcjonują tu zakłady przemysłowe, kontynuując wielowiekową tradycję.
Szlak z Białogonu prowadzi na południe leśną drogą, skrajem wzniesienia. Kończy się we wsi Zagrody, już poza granicami miasta. Z tego miejsca można kontynuować wycieczkę rowerową w kierunku Chęcin, góry Miedzianka czy Jaskini Raj lub wrócić do Kielc, na przykład szlakiem rowerowym, prowadzącym na południe od Pierścienicy od stacji kolejowej Sitkówka. Atrakcje na szlaku: 1. Stadion Leśny w Kielcach - tereny rekreacyjne, parki, place zabaw dla dzieci, park linowy, wyciąg narciarski, szlaki spacerowe, trasy rowerowe MTB 2. Białogon - zabytkowa dzielnica przemysłowa z XIX wieku 3. Kościół pw. Przemienienia Pańskiego z pocz. XX wieku w stylu zakopiańskim. Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013