Szlaki

Czerwony szlak rowerowy Kielce - Dobromyśl

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
7.1 km
Czas
3:14 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Czerwony
Nachylenie
0.35 %
Najwyższy punkt
316 m
Najniższy punkt
242 m
Suma podjazdów
25 m
Suma zjazdów
91 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, ul. Podklasztorna, droga do klasztoru na Karczówce
Miejsce końca:
Dobromyśl
Szlak rowerowy z Karczówki w kierunku na Szczukowice i Dobromyśl to jedna z oznakowanych w Kielcach tras rowerowych, prowadzących z centrum na tereny pozamiejskie. Oznakowana jest kolorem czerwonym, ma długość 7 kilometrów kilometry i prowadzi spod Karczówki na zachodnie przedmieścia Kielc, w kierunku na Szczukowice i Piekoszów.
Wzniesienie Karczówka i znajdujące się na nim wieże klasztoru i kościoła stanowią charakterystyczny punkt panoramy Kielc. Góra ta wznosi się na 339 metrów i jest jednym z położonego na terenie Kielc wzniesień Pasma Kadzielniańskiego, wchodzącego w skład Gór Świętokrzyskich. Jest zbudowane z wapieni i porośnięte sosnowym lasem. Na stokach góry wydobywano kiedyś ołów i pozyskiwano wapienie. Gdzieniegdzie widoczne są jeszcze ślady prac górniczych sprzed wieków.
Klasztor na Karczówce powstał w początkach XVII wieku. Mimo obronnego charakteru został splądrowany przez wojska szwedzkie w czasie "Potopu", lecz odtworzono wyposażenie i dzisiaj cały ten zespół ma charakter zabytkowy. Obiektem opiekują się księża pallotyni, w środku jest m.in. obiekt hotelarski.
Szlak rozpoczyna się u podnóża góry Karczówka, przy drodze prowadzącej do dawnego klasztoru bernardynów. Historyczne centrum Kielc znajduje się poniżej, na wschód, w dolinie Silnicy. Nieco niżej powstaje obecnie ogród botaniczny.
Trasa okrąża wzgórze od północy. Za wzniesieniem w kierunku południowym, na Białogon, prowadzi szlak czarny. Natomiast szlak czerwony prowadzi na zachód, do ulicy Pietraszki. Są to przedmieścia Kielc, obszar jeszcze częściowo rolniczy, z rzadka zabudowany pojedynczymi domami. Trasa prowadzi między zalesionymi wzniesieniami, przez dość piaszczyste tereny. Liczne potoki przecinają okolicę. Trasa dochodzi do ulicy Pietraszki, wzdłuż której wybudowano drogę rowerową szlaku Green Velo. Obie trasy wspólnie prowadzą w kierunku Szczukowic. Przed tą miejscowością szlak czerwony zakręca na południe, pokonując drewnianą kładką rzeczkę Bobrzę w okolicach osady Dobromyśl.
W tym miejscu szlak łącznikowy się kończy. Można kontynuować wycieczkę szlakiem czerwonym do Piekoszowa, lub szlakiem czarnym dojechać do okolic wsi Nowiny i Zagrody, gdzie znajduje się węzeł szlaków, prowadzących na południe od Kielc i w kierunku na Chęciny. Atrakcje na szlaku: 1. Karczówka - punkt widokowy, dawny klasztor Bernardynów. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013