Język:

Rowerowe Królestwa

Roztocze

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Szlaki w Królestwie:
32
Miejsca w Królestwie:
135

Roztocze to kraina geograficzna, ciągnąca się od okolic Kraśnika w województwie lubelskim na zachodzie do Lwowa na wschodzie. We wschodniej części położone jest w województwie lubelskim i podkarpackim. Urozmaicona rzeźba Roztocza, na którą składają się wzniesienia i głębokie doliny rzek oraz mozaika pól wśród których królują wsie i miasteczka, dostarczają niepowtarzalnych widoków.

Szlak Green Velo biegnie przez najatrakcyjniejsze miejsca tego królestwa. Znanym, spopularyzowanym przez Jana Brzechwę miastem z licznymi zabytkami i pomnikiem chrząszcza jest Szczebrzeszyn. Najpiękniejsze krajobrazowo i najcenniejsze przyrodniczo jest Roztocze Środkowe z Roztoczańskim Parkiem Narodowym i położonym na jego terenie Zwierzyńcem z siedzibą dyrekcji parku. W południowej części Roztocza sąsiadującej ze zwartymi kompleksami leśnymi Puszczy Solskiej zobaczyć można słynne "Szumy nad Tanwią", czyli bystrza i wodospady na tej niewielkiej rzece. Rezerwatów przyrody jest tu znacznie więcej.

Cały teren pokryty jest niezwykle gęstą siecią szlaków rowerowych, prowadzących do najciekawszych miejsc i atrakcji tego obszaru. Zdecydowanie warto zostać tu na dłużej i eksplorować rowerem przyrodnicze i kulturowe ciekawostki okolicy. Interesujące może być pokonanie blisko 200 kilometrowego, dobrze oznakowanego, czerwonego Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza z Kraśnika do Rawy Ruskiej. Wypocząć po jeździe rowerem można nad Stawami Echo oraz nad zalewem w Radawie, a w założonym przez ród Zamojskich Zwierzyńcu odwiedzić liczne zabytki sakralne oraz obejrzeć piękne drewniane wille tego miasta-ogrodu.

W bliskości szlaku leży Zamość - jedno z najpiękniejszych miast Polski Wschodniej, znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To renesansowe założenie obronne stanowi przykład "miasta idealnego", a jego malownicze kamieniczki, zabytki sakralne i rynek oraz doskonale zachowane fortyfikacje z pewnością zasługują na odwiedzenie.

Przez Roztocze szlak Green Velo biegnie przez szereg malowniczych wsi i miasteczek, wśród których wyróżniają się licznie odwiedzane przez turystów i wczasowiczów: Józefów, Górecko Kościelne i Susiec. W Józefowie warto obok samego miasteczka zobaczyć również pobliskie kamieniołomy, a w okolicach Suśca godne uwagi są wodospady na rzece Sopot w rezerwacie "Czartowe Pole".

Południowa część Roztocza to pogranicze województwa lubelskiego i podkarpackiego. Teren ten ma wybitne walory widokowe, jest rzadko zamieszkały i bardzo malowniczy krajobrazowo. Już w województwie podkarpackim znajduje się miejscowość Narol z zabytkowym pałacem Łosiów i uzdrowisko Horyniec-Zdrój, położone blisko granicy z Ukrainą. Największymi atrakcjami części podkarpackiej są zabytkowe drewniane cerkwie w Radrużu i Chotyńcu wpisane na listę UNESCO.  Zabytkowych cerkwi godnych obejrzenia jest w okolicach Horyńca-Zdroju więcej m.in. w Łowczy czy Nowym Bruśnie.

Dalej trasa biegnie na południowy zachód, prowadząc w kierunku Pogórza Karpackiego i jednego z najpiękniejszych miast całej trasy, jakim jest Przemyśl. Bardzo ciekawą opcją podróży jest wykorzystanie trasy łącznikowej, biegnącej ze Zwierzyńca w kierunku wschodnim przez Biłgoraj do Niska w województwie podkarpackim. Trasa biegnie niemal w całości lasami i stanowi alternatywę dla osób pragnących pokonać południową część szlaku w formie pętli lub podróżować bezpośrednio z okolic Sandomierza w kierunku na Zamość.  Pozwala ona na zrealizowanie wycieczki po południowym fragmencie trasy lub skrócenie trasy rowerzystom, udającym się w kierunku województwa świętokrzyskiego.

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013