Szlaki

Bobrowy Trakt

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
27.8 km
Czas
2:45 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czerwony
Nachylenie
0.34 %
Najwyższy punkt
224 m
Najniższy punkt
210 m
Suma podjazdów
95 m
Suma zjazdów
90 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Korytków Duży
Miejsce końca:
Korytków Duży
"Bobrowy Trakt" to malownicza, niezbyt długa (28 km) trasa rowerowa, poprowadzona przez Lasy Janowskie, na zachód od Biłgoraja. To prawie równinny, pozbawiony dużych wzniesień teren. Urozmaiceniem na trasie są liczne, piaszczyste skarpy, będące pozostałościami po wyrobiskach piasku i żwiru, naniesionego tu przez wody ostatniego zlodowacenia. Są to właściwie stare wydmy, pomiędzy którymi biegnie trasa. Ogólny przebieg trasy: Korytków Duży (0,0 km) - Siedem Chałup (3,3 km) - Andrzejówka (13,6 km) - Majdan (14,7 km) - Korytków Duży (27,8 km).
Szlak jest dobrze oznakowany kolorem czerwonym i ma kształt pętli, niemal w całości biegnąc leśnymi drogami. Rozpoczyna się i kończy we wsi Korytków. Trasa ma charakter wybitnie rekreacyjny i jest niezbyt trudna. Jednak w dużej części wytyczono ją bardzo piaszczystymi drogami i duktami leśnymi co sprawia, że nadaje się wyłącznie dla osób poruszających się rowerami górskimi. Na szlaku znajduje się kilka tablic informacyjnych, jednak nie ma miejsc odpoczynku. Prowiant i wodę lepiej zabrać ze sobą, gdyż szlak biegnie przez słabo zamieszkałe tereny.
Największym walorem trasy jest jej oddalenie od cywilizacji i przebieg niemal w całości przez sosnowe lasy. Nie jest monotonna, gdyż charakter krajobrazu po drodze często się zmienia. Okolica przyciąga uwagę różnorodnością gatunków drzew oraz pięknym runem leśnym, które rozdzielają wysokie kępy traw oraz piaszczyste skarpy, ukazujące konary drzew. Dodatkowo, w niewielkich wsiach, przez które wytyczono trasę, zachowały się liczne, stare, drewniane chałupy. Przydrożne kapliczki i krzyże również towarzyszą rowerzyście przez cały czas wycieczki.
Jest to doskonała trasa rekreacyjna, wymaga jednak dobrej kondycji fizycznej i, z uwagi na piaszczystą nawierzchnię, rowerów o szerokich oponach. Atrakcje na szlaku: 1. Lasy Biłgorajskie - park krajobrazowy 2. Architektura wiejska - stare, drewniane chaty, kapliczki 3. Leśne wydmy. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad. Szlak o szczególnych walorach widokowych.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013