Szlaki

Brązowy szlak rowerowy w gminie Cieszanów.

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
15.1 km
Czas
1:19 h
Dla kogo
Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Brązowy
Nachylenie
0.48 %
Najwyższy punkt
239 m
Najniższy punkt
220 m
Suma podjazdów
71 m
Suma zjazdów
73 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Szlak ma kształt pętli bez znaku początku/końca. Trasę najlepiej rozpocząć w Cieszanowie
Miejsce końca:
Szlak ma kształt pętli bez znaku początku/końca. Trasę najlepiej rozpocząć w Cieszanowie
Brązowy szlak rowerowy w gminie Cieszanów to krótka trasa o długości 15 kilometrów. Ma kształt pętli dookoła Cieszanowa i jest jednym z czterech szlaków rowerowych, wyznaczonych w okolicach tej miejscowości. Prowadzi przez Nowe Sioło do wsi Dachnów. W obu miejscowościach na szlaku znajdują się stare cerkwie, a dodatkowo w Cieszanowie zobaczyć można dawną synagogę, kirkut i świątynie katolicką oraz grekokatolicką cerkiew.
Trasa jest dobrze oznakowana. Ogólny przebieg szlaku: Cieszanów, rynek (0,0 km) - Dachnów (8,4 km) - Nowe Sioło (13,3 km) - Cieszanów, rynek (15,1 km).
Brak większych wzniesień i dobre drogi, którymi biegnie trasa sprawiają, że jest to szlak łatwy i typowo rekreacyjny. W okolicach Cieszanowa zachowały się drewniane i murowane cerkwie grekokatolickie oraz liczne, kamienne krzyże, tzw. krzyże bruśnieńskie.
Wycieczkę najlepiej rozpocząć w Cieszanowie. To niewielkie miasteczko, którego historia sięga XVI wieku. Jest tu kilka zabytków sakralnych, w tym mocno zniszczona synagoga i kirkut żydowski, cerkiew grekokatolicka pw. św. Jerzego z 1900 roku oraz kościół katolicki. Zachował się typowy dla kresów układ urbanistyczny, z małym rynkiem w centrum miejscowości. We wschodniej części miasteczka znajduje się duży kompleks rekreacyjny "Wędrowiec", z terenami rekreacyjnymi i bazą noclegową.
Szlak prowadzi najpierw w kierunku wschodnim, drogą na Niemstów. Skręca w pola w kierunku południowym i przez niemal płaskie tereny rolnicze prowadzi do wsi Dachnów. Tam zobaczyć można drewnianą cerkiew z połowy XIX wieku, jeden z zabytków Szlaku Architektury Drewnianej.
Od Dachnowa szlak zakręca na północ, do wsi Nowe Sioło. Ponownie biegnie przez otwarte pola uprawne. W Nowym Siole znajdują się dwa ciekawe obiekty: kolejna cerkiew, tym razem murowana, z początku XX wieku, po wojnie zamieniona na kościół oraz ruiny dworu obronnego.
Z Nowego Sioła szlak zawraca z powrotem do Cieszanowa. Szlak jest krótki, prosty, pozbawiony wzniesień i poprowadzony po dobrych drogach, wolnych od ruchu samochodowego. Nadaje się więc na wycieczkę rodzinną, jest jednak dość monotonny. Atrakcje na szlaku: 1. Cieszanów - zabytki sakralne, układ urbanistyczny, pozostałości PGR 2. Nowe Sioło: cerkiew, ruiny pałacu 3. Dachnów: cerkiew drewniana z XIX wieku. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013