Szlaki

"Nad Zalewem" niebieski szlak rowerowy

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
25.9 km
Czas
2:10 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Niebieski
Nachylenie
0.59 %
Najwyższy punkt
227 m
Najniższy punkt
202 m
Suma podjazdów
153 m
Suma zjazdów
153 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Nielisz, przed Urzędem Gminy
Miejsce końca:
Nielisz, przed Urzędem Gminy
Szlak rowerowy "Nad Zalewem" to oznakowana kolorem niebieskim trasa rowerowa, biegnąca dookoła Zalewu Nielisz. Rozpoczyna się i kończy w Nieliszu, będącym centrum aktywności turystycznej nad tym zbiornikiem wodnym. Trasa jest dość łatwa i liczy 26 kilometrów, biegnie po drogach asfaltowych oraz leśnymi i polnymi duktami. Po drodze ładne lasy i widoki na jezioro. Przyjemna trasa rekreacyjna.
Ogólny przebieg szlaku: Nielisz (0,0 km) - Deszkowice Drugie (9,2 km) - Michałów (12,9 km) - Deszkowice Pierwsze (15,5 km) - Kulików, wieża widokowa (19,7 km) - Nielisz (25,9 km).
Szlak rozpoczyna się i kończy w turystycznej wsi Nielisz. Wybudowano tu zaporę na Wieprzu, tworząc sztuczne Jezioro Nielisz. Jest to największy zbiornik wodny Lubelszczyzny, mający powierzchnię 950 hektarów (prawie 10 km2). Służy on celom retencyjnym, lecz jest też chętnie użytkowany turystycznie.
Nielisz to dziś popularna miejscowość wypoczynkowa, w której znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, domki letniskowe i kwatery noclegowe. Atrakcją wsi jest drewniany kościół z XIX wieku.
Szlak biegnie przez turystyczną miejscowość Nielisz w pobliżu jeziora, a następnie zagłębia się w położony na wschodnim brzegu zbiornika kompleks lasów mieszanych. Przecina następnie rolniczą dolinę Wieprza, mijając wieś Michałów. W tej miejscowości godny uwagi jest piękny, niestety mocno zaniedbany, barokowy zespół pałacowo-parkowy rodu Zamojskich. Pałac ten nosi nazwę Klemensów, od imienia jednego z członków tego rodu. W tym miejscu, w roku 2013, kręcono znany film "Ida".
Szlak zatacza łuk, skręcając z doliny Wieprza ponownie na północ. Od tego miejsca biegnie on wspólnie z trasą Green Velo i prowadzi do wsi Kulików, ponownie nad brzegiem jeziora.
Kulików jest bardzo starą wsią. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1398 roku, kiedy należała ona do włości szczebrzeskiej Dymitra z Goraja. W końcu XVI w. została ona włączona do utworzonej przez Jana Zamoyskiego Ordynacji Zamojskiej. Doliny Wieprza i Poru były miejscami osadnictwa człowieka już w pradziejach.
Na zachód od grobli, na której znajduje się droga, znajduje się rozlewisko rzeki Por. Główny akwen zbiornika Nielisz znajduje się zaś po stronie zachodniej. Otoczenie grobli to podmokłe, grząskie grunty, niezauważalnie przechodzące w akwen jeziora. Wahania poziomu wody związane są z retencyjnym charakterem zbiornika, w którym zatrzymuje się wodę, potrzebną w okresie suszy. Panoramę okolicy podziwiać najlepiej z wieży widokowej, usytuowanej na grobli, wspólnie z miejscem odpoczynku rowerzystów na szlaku Green Velo.
Z tego miejsca, nadal wzdłuż jeziora, szlak wraca do Nielisza, biegnąc w ostatniej części po grobli, która przegradza dolinę Wieprza, tworząc ziemną zaporę. Rozciągają się z niej piękne widoki na to jezioro. Atrakcje na szlaku: 1. Zalew Nielisz 2. Kulików - punkt widokowy 3. Kościół w Nieliszu 4. Kompleks leśny na wschód od zalewu. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.
DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013