Język:

Rowerowe Królestwa

Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Szlaki w Królestwie:
15
Miejsca w Królestwie:
102

Królestwo rowerowe "Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu" położone jest na obszarze Kotliny Sandomierskiej i Wyżyny Sandomierskiej na pograniczu dwóch województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego. Przez sam środek prezentowanej krainy przebiega rzeka Wisła. Po prawej jej stronie rozciąga się płaski teren ograniczony  od południa rzeką Wisłok a od wschodu rzeką San.

Po lewej stronie Wisły rozpościera się malowniczy krajobraz sadów kwitnących wiosną i owocujących latem i jesienią. Kolorytu dopełniają liczne wąwozy lessowe z najsłynniejszym Wąwozem Królowej Jadwigi w Sandomierzu, liczące 500 mln lat Gór Pieprzowe, a po przeciwnej stronie Wisły rozległa Puszcza Sandomierska i Lasy Janowskie.

Przełom Wisły, zwłaszcza w okolicach Baranowa Sandomierskiego, Sandomierza i Zawichostu, zachwyca pięknymi widoki, a najładniejsze panoramy wspomnianych miejscowości najlepiej oglądać podczas rejsu statkiem.

Zachowało się tu niezwykle bogate i różnorodne dziedzictwo kulturowe. Cenne pamiątki zostawili po sobie zarówno cystersi (Koprzywnica), kameduli (Rytwiany), jak i Żydzi (Leżajsk, Klimontów), bogaci magnaci (Krzysztof Ossoliński w Ujeździe, ród Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim) oraz królowie (Kazimierz Wielki w Sandomierzu). Znajduje się tu wiele interesujących miejsc związanych z kultywowaniem miejscowych tradycji, np. Ulanów – ważny ośrodek flisacki, którego tradycje jako jedne z pierwszych w Polsce znalazły się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz Rudnik nad Sanem – znany na całym świecie ośrodek wikliniarstwa. Swym niecodziennym klimatem zachwyca średniowieczny Sandomierz, zwany „małym Wawelem” zamek w Baranowie Sandomierskim, zbudowany na wzór kalendarza monumentalny zamek Krzyżtopór w Ujeździe czy też organy w bazylice w Leżajsku - jeden z najcenniejszych tego typu instrumentów w Europie.

Prezentowane królestwo rowerowe, ze względu na powszechne występowanie tu sadów i ogrodów, to również królestwo kulinarne. Tylko w okolicach Sandomierza znajduje się ponad 20 tys. ha sadów jabłoniowych, śliwowych, morelowych, brzoskwiniowych i czereśniowych. Poruszając się tutejszymi szlakami rowerowymi można skosztować zarówno świeżych owoców i warzyw, jaki i soków, surówek, przetworów oraz potraw regionalnych przygotowywanych na ich bazie. Koneserzy win mogą udać się w podróż Sandomierskim Szlakiem Winiarskim, na którym warto spróbować wytwarzanych w miejscowych winnicach wysokogatunkowych win gronowych bądź Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym prowadzącym m.in. obok gospodarstw sadowniczych, przetwórni czy restauracji. Ze względu na tę niezwykłą specyfikę opisywanego królestwa wiele organizowanych tu imprez ma charakter kulinarny. Na Powidlakach  w Krzeszowie można skosztować tradycyjnych powideł ze śliwek, na Europejskim Święcie Jabłka w Obrazowie czy Wojewódzkim Święcie Kwitnących Jabłoni w Samborcu pieczonych jabłek, a na Wojewódzkim Święcie Pomidora w Dwikozach pysznej zupy pomidorowej.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo w królestwie „Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu” to propozycja dla rowerzystów oczekujących bezpiecznego przejazdu przez malownicze tereny nadwiślańskie oraz w pobliżu rzek San i Wisłok. Trasa prowadzi przez najciekawsze zakątki tej ziemi odkrywając kolejno jej tajemnice. Profil  szlaku w części podkarpackiej jest niemalże płaski, by po stronie świętokrzyskiej przejść w lekko pofałdowany. W większości biegnie drogami lokalnymi o niskim natężeniu ruchu, miejscami przez wcięte wąwozy lessowe bądź pośród pofalowanych sadów i pól. Istnieje również wiele możliwości jazdy rowerem poza samym szlakiem Green Velo. Największa sieć bocznych tras rowerowych zlokalizowana jest w okolicach Leżajska, Rudnika i Radomyśla nad Sanem, Sandomierza, Opatowa i Klimontowa. W miejscowościach tych występuje również najlepiej rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna.

Centrum Informacji Turystycznej
Rynek 20
27-600 Sandomierz
tel. 15 6446105
www.sandomierz.travel

Punkt Informacji Turystycznej – Oddział PTTK
Rynek 12
27-600 Sandomierz
tel. 15 8322305, 15 8322682
www.pttk-sandomierz.pl

Podkarpackie Centrum Informacji Turystycznej
Rynek 1a
37-300 Leżajsk
tel. 17 2401818
www.mck.lezajsk.pl

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013