Szlaki

Czarny szlak rowerowy "Sandomierskie Krajobrazy"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
21.7 km
Czas
2:23 h
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
1.02 %
Najwyższy punkt
240 m
Najniższy punkt
152 m
Suma podjazdów
221 m
Suma zjazdów
250 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Sandomierz, ul. Żeromskiego (okolice seminarium)
Miejsce końca:
Sandomierz, ul. Koseły
Czarny szlak rowerowy dookoła Sandomierza o nazwie "Sandomierskie Krajobrazy" liczy 21,7 kilometra i ma kształt pętli, otaczającej to królewskie miasto od północy, południa i zachodu. Jest jedną z tras rowerowych, wytyczonych przez sandomierski oddział PTTK. Szlak biegnie pagórkowatym terenem, na przemian więc wznosi się i opada, biegnąc przez malownicze sady jabłoni i śliwek, otaczające miasto. Poprowadzony jest głównie drogami asfaltowymi, o małym ruchu samochodów, a wzniesienia i zjazdy na trasie nie są zbyt uciążliwe. Trasa nadaje się więc na wycieczkę o charakterze rekreacyjnym, ma duże walory widokowe i przyrodnicze. Pokonanie trasy i zobaczenie pobliskich atrakcji zajmie rowerzyście około 3 godzin.
Ogólny przebieg szlaku: Sandomierz, ul. Żeromskiego, okolice seminarium, początek szlaku (0,0 km) - Chwiałki (2,8 km) - Wysiadłów (6,8 km) - Sandomierz, droga krajowa nr 77 (12,0 km) - Andruszkowice (16,4 km) - Koćmierzów (18,2 km) - Sandomierz, okolice stacji Shell, droga krajowa nr 79 (20,3 km) - Sandomierz, ul. Staromiejska, koniec szlaku (21,6 km).
Sandomierz założony został w ważnym od wieków miejscu, przy ujściu Sanu do Wisły. Zachował się w nim średniowieczny układ urbanistyczny oraz około 120 zabytków architektury z różnych epok. Położone wśród sadów owocowych miasto, wraz z okolicą, jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Polski. W krajobrazie okolicy wyróżniają się: malowniczy przełom Wisły z położonym na krawędzi doliny tej rzeki rezerwatem Góry Pieprzowe, chroniącym prastare, kambryjskie, pocięte głębokimi wąwozami skały oraz lessowy Wąwóz Świętej Jadwigi.
Szlak zaczyna się w pobliżu zabytkowego centrum miasta, przy Wyższym Seminarium Duchownym i barokowym kościele pw. św. Michała i dawnym klasztorze sióstr benedyktynek. Biegnie ulicą Żeromskiego w kierunku północnym, mijając kompleks budynków wojskowych, będących koszarami batalionu radiotechnicznego.
Prowadzi następnie na skraj doliny rzeki Opatówki. W pobliżu, na wysokim wzniesieniu, stoi tak zwana Latarnia Chocimska. Jest to pochodząca z 2. połowy XVII wieku latarnia miejska, wg legendy ufundowana przez rycerzy, którzy wrócili z bitwy pod Chocimiem. We wsi Wysiadłów trasa przecina drogę krajową i zawraca na południe, w kierunku Sandomierza, wspinając się na zbocza wzniesienia, na którym leży Sandomierz.
Osiągnąwszy przedmieścia sandomierskie, szlak nie wraca do miasta, lecz kieruje się dalej na południe, w kierunku Wisły. W okolicach Andruszkowic trasa obniża się dość ostrym zjazdem do poziomu doliny, by po przecięciu rzeczki Koprzywianki napotkać w Koćmierzowie szlak Green Velo.
Obie trasy biegną następnie lokalną drogą wzdłuż Wisły, w kierunku Sandomierza. Przy drodze krajowej nr 79 szlak Green Velo biegnie dalej u podnóża wzniesienia w kierunku portu wiślanego i pod Zamek Królewski, a szlak czarny wspina się na wzgórze, prowadząc do centrum miasta. W pobliżu miejsca, gdzie kończy się szlak, znajdują się sandomierskie wąwozy - Wąwóz Królowej Jadwigi i Wąwóz Piszczele, które warto obejrzeć przy okazji wycieczki. Atrakcje na szlaku: 1. Sandomierz - zabytkowe centrum miasta, liczne muzea, kościoły, fortyfikacje miejskie, Zamek Królewski. 2. Sandomierz - wąwozy: Królowej Jadwigi, Piszczele 3.Ocinek - Latarnia Miejska 4. Krajobrazy okolic Sandomierza - sady owocowe, panorama miasta i doliny Wisły. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego. Szlak o szczególnych walorach widokowych.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013