Szlaki

Białobrzeska Trasa Rowerowa

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
17.5 km
Czas
2:06 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Nachylenie
0.54 %
Najwyższy punkt
217 m
Najniższy punkt
179 m
Suma podjazdów
95 m
Suma zjazdów
96 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Białobrzegi, skrzyżowanie za mostem autostrady A4
Miejsce końca:
Białobrzegi, skrzyżowanie za mostem autostrady A4
Białobrzeska Trasa Rowerowa to licząca niespełna 18 kilometrów trasa rowerowa w formie pętli przez lasy, porastające północną krawędź doliny Wisłoka, pomiędzy Łańcutem, Leżajskiem a Przeworskiem. Szlak jest typowo rekreacyjny, nadaje się na krótką przejażdżkę rowerową. Jest dość nietypowo oznakowany - tabliczki z napisem "trasa rowerowa" oraz wrysowany w koło, stylizowany rower na białym tle. Szlak nie ma nadanego koloru, ale oznakowanie nie jest pełne i nawigacja wymaga pomocy mapy lub śladu GPS.
Ogólny przebieg trasy: Białobrzegi, skrzyżowanie obok autostrady A4 (0,0 km) - Zmysłówka (8,3 km) - Opaleniska (9,6 km) - Korniaktów (14,6 km) - Białobrzegi, skrzyżowanie obok autostrady A4 (17,5 km).
Trasa rozpoczyna się w pobliżu wsi Białobrzegi, ok. 2 km na północ od centrum miejscowości, przy skrzyżowaniu za mostem autostrady A4. Do miejscowości można dojechać szlakiem Green Velo, któremu szlak towarzyszy przez pierwsze 1,7 kilometra. Następnie trasa skręca w las na wschód, i biegnie wśród sosen około 6 kilometrów, do wsi Zmysłówka. To jeden z ładniejszych fragmentów trasy.
Po drodze zobaczyć można liczne kapliczki na rozwidleniach leśnych dróg. Szlak od miejscowości Zmysłówka prowadzi drogą do wsi Opaleniska, można jednak zobaczyć położony w pobliżu rezerwat leśny "Zmysłówka", ze starodrzewiem modrzewiowym.
Od Opalenisk trasa ponownie skręca w las i biegnie tak do wsi Korniaktów, skąd zakręca z powrotem do szlaku Green Velo, obok Białobrzegów. Po drodze, na skraju lasu, zobaczyć można duży kompleks stawów rybnych, zwanych Stawami Korniaktowskimi. W ich okolicy znajdują się liczne, zalesione wydmy. To pamiątka epoki lodowcowej, kiedy wiatry wiejące na przedpolach lądolodu około 10 tysięcy lat temu uformowały z piasku wzniesienia, porośnięte następnie po tysiącach lat przez lasy sosnowe. Atrakcje na szlaku: 1. Leśne kapliczki 2. kompleks leśny 3. Stawy Korniakowskie. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013