Szlaki

Śladami Tetrapoda

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
18.0 km
Czas
2:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
1.47 %
Najwyższy punkt
427 m
Najniższy punkt
326 m
Suma podjazdów
277 m
Suma zjazdów
286 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Zachełmie, kamieniołom
Miejsce końca:
Zachełmie, kamieniołom
"Śladami Tetrapoda" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma niecałe 20 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i prowadzi z okolic Zagnańska, z kamieniołomu w Zachełmiu w kierunku wschodnim przez okoliczne miejscowości.
Trasa jest praktycznie nieoznakowana (tylko ok. 10% szlaku ma znaki) i dość trudna, z uwagi na liczne podjazy i zjazdy oraz około dwukilometrowy fragment błotnistej drogi leśnej.
Ogólny przebieg trasy: Zachełmie, kamieniołom (0,0 km) - Belno (3,1 km) - Zalezianka (8,3 km) - Łączna (10,0 km) - Zachełmie, kamieniołom (18,0 km).
Nazwa trasy pochodzi od znaleziska, jakiego dokonano w Zachełmiu, w którym rozpoczyna się trasa. To rezerwat przyrody, chroniący dawny kamieniołom dolomitów. Tutejsze skały osadowe mają 300 do 400 milionów lat. To właśnie w tym miejscu miało miejsce sensacyjne odkrycie archeologiczne, które pozwoliło przesunąć o miliony lat datę wyjścia zwierząt morskich na ląd. W skałach odnalezionych w kamieniołomie znaleziono zamienione w kamień tropy tetrapodów - pierwszych, prymitywnych zwierząt lądowych, poruszających się na czterech łapach. Tym samym kamieniołom tutejszy stał się światowej sławy atrakcją geologiczną, a wygląd tetrapoda zobaczyć można na tablicach, ustawionych w kamieniołomie.
Szlak rozpoczyna się przy kamieniołomie. Po jego obejrzeniu warto również zobaczyć piękny kościół w Zachełmiu, który wybudowano w XVII wieku, a rozbudowano w kolejnych wiekach. Dalsza trasa prowadzi drogami asfaltowymi przez las do wsi Belno, a następnie przez Zaleziankę do Łącznej. W tym miejscu trasa zawraca na zachód, przechodząc pod drogą ekspresową S7. Od tego miejsca zagłębia się w las, wracając do Zachełmia dość błotnistą drogą asfaltową. Tu kończy się trasa wycieczki. Atrakcje na szlaku: 1. Zachełmie - zabytkowy kościół, kamieniołom - rezerwat 2. Widoki na Góry Świętokrzyskie. Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013