Szlaki

Czerwony szlak rowerowy Kielce - Piekoszów

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
18.3 km
Czas
1:53 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Czerwony
Nachylenie
0.78 %
Najwyższy punkt
316 m
Najniższy punkt
242 m
Suma podjazdów
142 m
Suma zjazdów
174 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, ul. Podklasztorna, droga do klasztoru na Karczówce
Miejsce końca:
Jaworzna, okolice szkoły przy drodze do Piekoszowa
Szlak rowerowy z Karczówki do Piekoszowa to jedna z oznakowanych w Kielcach tras rowerowych, prowadzących z centrum na tereny pozamiejskie. Oznakowana jest kolorem czerwonym, ma długość 18 kilometrów kilometry i prowadzi spod Karczówki do Piekoszowa. Szlak biegnie głównie przez rzadko zasiedlone przedmieścia Kielc, bocznymi, leśnymi i polnymi drogami.
Trasa zaczyna się pod górą Karczówka. Wzniesienie to, i znajdujące się na nim wieże klasztoru i kościoła stanowią charakterystyczny punkt panoramy Kielc. Góra ta wznosi się na 339 metrów i jest jednym z położonego na terenie Kielc wzniesień Pasma Kadzielniańskiego, wchodzącego w skład Gór Świętokrzyskich. Jest zbudowane z wapieni i porośnięte sosnowym lasem. Na stokach góry wydobywano kiedyś ołów i pozyskiwano wapienie. Gdzieniegdzie widoczne są jeszcze ślady prac górniczych sprzed wieków. Klasztor na Karczówce powstał w początkach XVII wieku. Mimo obronnego charakteru został splądrowany przez wojska szwedzkie w czasie "Potopu", lecz odtworzono wyposażenie i dzisiaj cały ten zespół ma charakter zabytkowy. Obiektem opiekują się księża pallotyni, w środku jest m.in. obiekt hotelarski.
Szlak rozpoczyna się przy drodze prowadzącej do dawnego klasztoru bernardynów. Historyczne centrum Kielc znajduje się poniżej, na wschód, w dolinie Silnicy. Nieco niżej powstaje obecnie ogród botaniczny. Trasa okrąża wzgórze od północy. Za wzniesieniem w kierunku południowym, na Białogon, prowadzi szlak czarny. Natomiast szlak czerwony prowadzi na zachód, do ulicy Pietraszki. Są to przedmieścia Kielc, obszar jeszcze częściowo rolniczy, z rzadka zabudowany pojedynczymi domami.
Trasa prowadzi między zalesionymi wzniesieniami, przez dość piaszczyste tereny. Liczne potoki przecinają okolicę. Szlak dochodzi do ulicy Pietraszki, wzdłuż której wybudowano drogę rowerową szlaku Green Velo. Obie trasy wspólnie prowadzą w kierunku Szczukowic. Przed tą miejscowością szlak czerwony zakręca na południe, pokonując drewnianą kładką rzeczkę Bobrzę w okolicach osady Dobromyśl.
Następnie szlak zakręca i wzdłuż torów kolejowych przechodzi pod drogą ekspresową S7, dochodząc do Szczukowic. Stąd ponownie zakręca na południe, do wsi Jaworznia, skąd drogami gruntowymi dociera do Piekoszowa. Po drodze szlak przebiega przez wzniesienie, na którym znajduje się rezerwat Chelosiowa Jama. W dawnych kamieniołomach wapienia, który kiedyś wydobywano na tej górze, znajduje się najdłuższa jaskinia Gór Świętokrzyskich. Niestety, nie jest udostępniona do zwiedzania.
Szlak prowadzi następnie do Piekoszowa, gdzie zobaczyć można sanktuarium maryjne, a w sąsiednim Podzamczu Piekoszowskim - ruiny pałacu Tarłów. Trasa zatacza pętlę, by zakończyć się u podnóża góry Moczydło. Utworzono na niej utworzono rezerwat skalny, chroniący pozostałości sztolni górniczych. Pozyskiwano tu od XVII do XIX wieku rudę ołowiu i srebra, zwaną galenę. Atrakcje na szlaku: 1. Karczówka - klasztor, punkt widokowy 2. Piekoszów - sanktuarium 3. Chelosiowa Jama - kamieniołomy, rezerwat 4. Moczydło - rezerwat przyrody nieożywionej 5. Widoki na Pasmo Kadzielniańskie i Chęcińskie Gór Świętokrzyskich. Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013