Język:

Rowerowe Królestwa

Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Szlaki w Królestwie:
16
Miejsca w Królestwie:
126

Suwalszczyzna i Pojezierze Augustowskie to dwie części królestwa rowerowego, obejmującego północno-wschodni fragment Polski. Jest to jedna z najpiękniejszych części naszego kraju, znana z niezwykłej przyrody, czystych rzek, lasów i jezior oraz mroźnych zim i upalnych lat.

Królestwo to jest niezwykle różnorodne. Północna część obszaru to bajkowa Suwalszczyzna z licznymi, głębokimi jeziorami, w tym najgłębszym w Polsce jeziorem Hańcza (108 m), malowniczymi wzniesieniami oraz zieloną mozaiką pól, łąk i lasów. Krajobraz i walory widokowe Suwalszczyzny nie mają sobie równych w skali całej Polski. Są one objęte ochroną w ramach Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Szlak Green Velo biegnie przez najciekawsze miejsca Suwalszczyzny. Pierwszym interesującym punktem  na szlaku są Bolcie - miejscowość położona na styku granic Polski, Litwy i Rosji (punkt widokowy). Dalej trasa przebiega w pobliżu Wiżajn - znanej miejscowości wypoczynkowej położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Okolica ta zamieszkała jest przez liczną mniejszość litewską, która w niektórych miejscowościach, jak np.  w Puńsku, stanowi dominującą grupę. Tym samym w miejscowych restauracjach skosztować można specjałów kuchni litewskiej, takich jak czebureki, kibiny czy kugel (babka ziemniaczana). Następnie trasa prowadzi skrajem Suwalskiego Parku Krajobrazowego, zachodnim brzegiem jeziora Hańcza, by biegnąc doliną Czarnej Hańczy od południa, ominąć najwyższe wzniesienia Suwalszczyzny ze sławną garbatą Górą Cisową i owianą legendami Górą Zamkową. Stamtąd południowym skrajem Jeziora Szelment Wielki, obok nowego ośrodka sportów zimowych szlak biegnie do centrum Suwałk.

Suwałki to największe miasto północnej części województwa podlaskiego, ważny ośrodek gospodarczy, komunikacyjny i administracyjny obszaru. Miasto ma odnowione centrum, interesujący układ urbanistyczny, zabytkowe kościoły i cerkwie, rynek z klasycystycznym ratuszem oraz Muzeum Okręgowe i Muzeum Marii Konopnickiej. Znane jest też jako miasto krasnoludków. Rowerzyści z pewnością zadowoleni będą z dobrej sieci dróg rowerowych, oplatających całe miasto.

W pobliżu Suwałk, dziesięć kilometrów na południowy - wschód od miasta, znajduje się kolejna perła tego królestwa- Jezioro Wigry objęte ochroną w ramach Wigierskiego Parku Narodowego. Jest to piąte co do głębokości (do 74 m) i dziesiąte co do powierzchni (ponad 21 km2) jezioro w Polsce. Słynie ze szlachetnych ryb, do których zaliczamy sieję i sielawę, niezwykle urozmaiconej linii brzegowej oraz 18 wysp. Nad północną częścią jeziora dominuje położony na półwyspie zrekonstruowany po II wojnie światowej XVIII wieczny pokamedulski zespół klasztorny z barokowym kościołem. Szlak biegnie północną częścią jeziora, prowadząc niemal do samego założenia klasztornego. W miejscowości Stary Folwark znajduje się Muzeum Wigier.

Dalej trasa wchodzi na teren Pojezierza Augustowskiego, prowadząc na południowy wschód wzdłuż Czarnej Hańczy oraz Kanału Augustowskiego do Augustowa. Zamiast rozległych panoram i wzgórz rowerzysta cieszyć się może na tym odcinku atmosferą wielkiego lasu. Teren robi się płaski i taki pozostanie, aż do okolic Chełma w województwie lubelskim. Na terenie puszczy wyznaczono wiele rezerwatów przyrody, chroniących najcenniejsze zespoły przyrodnicze. Atrakcją odcinka są wspaniałe widoki Czarnej Hańczy - jednej z najczystszych rzek Polski oraz śluzy Kanału Augustowskiego – pomnika historii. Ten odcinek szlaku warto pokonać w jedną stronę kajakiem, a w drugą rowerem, łącząc turystykę kajakową i rowerową w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski.

Ostatnim punktem obowiązkowym na terenie królestwa jest Augustów. To położone na skraju puszczy, otoczone jeziorami miasto ma status uzdrowiska i niezwykle rozbudowaną bazę turystyczną. Jest mekką miłośników sportów wodnych, miastem pełnym zieleni. Praktycznie całe miasto oplecione jest gęstą siecią szlaków rowerowych, w tym poprowadzonych brzegami miejskich jezior. W Augustowie jest również stacja kolejowa na linii Białystok - Suwałki. Trasa główna prowadzi skrajem miasta, ale do centrum dotrzeć można oznakowanym w standardzie Green Velo szlakiem łącznikowym.

Zagospodarowanie turystyczne Suwalskiego Parku Krajobrazowego, okolic Wigier i Augustowa jest znakomite. Gęsta sieć dobrze oznakowanych szlaków zachęca do zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Drogowskazy kierują do punktów widokowych, rezerwatów, głazowisk, pagórków, śluz... Atrakcji jest dosłownie na pęczki. Po prostu szkoda przemknąć przez ten obszar, podróżując jedynie szlakiem głównym. Kompleksowe zwiedzanie tego królestwa na rowerze to minimum dwa tygodnie świetnej zabawy i wiele interesujących wycieczek rowerowych lokalnymi szlakami turystycznymi. Znaczna część szlaku Green Velo na tym odcinku biegnie razem lub w pobliżu Podlaskiego Szlaku Bocianiego, wchodzącego w sieć szlaków Greenways.

Z Augustowa dalsza trasa prowadzi na południe wśród bagien Biebrzy i Narwi. Ale to już kolejne królestwo i kolejna przygoda rowerowa na szlaku Green Velo.

Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie ****
Rynek Zygmunta Augusta 44
16-300 Augustów
tel. 87 643 28 83
it@augustow.eu
www.augustow.eu; www.augustow.pl

Centrum Informacji Turystycznej ****    
Wigierski Park Narodowy

Krzywe 82
16-402 Suwałki
tel. 87 563 25 62
tel. 510 992 672
mail: turystyka@wigry.org.pl
www.wigry.win.pl

Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach ****
ul. Ks.K. Hamerszmita 16
16-400 Suwałki
tel. 87 566 20 79
mail: cit@um.suwalki.pl
www.um.suwalki.pl

Punkt Informacji Turystycznej ***
Suwalski Park Krajobrazowy

Malesowizna 24
16-404 Jeleniewo
tel. 87 569 18 01
mail: zarzad@spk.org.pl
www.spk.org.pl

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013