Język:

Rowerowe Królestwa

Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Szlaki w Królestwie:
10
Miejsca w Królestwie:
118

Królestwo żubra - tak w skrócie nazwać można ten obszar. Praktycznie cały odcinek szlaku biegnący pomiędzy Białymstokiem a Czeremchą prowadzi przez dwa wielkie kompleksy leśne, w tym prastary i objęty ochroną jako Światowy Rezerwat Biosfery, Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO i park narodowy teren Puszczy Białowieskiej.

Podróż tym fragmentem trasy daje realne szanse na zobaczenie wolnożyjących stad żubrów. Częste są również spotkania z łosiami. Puszcza Białowieska i Knyszyńska to również ostoja takich zwierząt jak: wilki, rysie, jelenie, dziki, sarny oraz wiele gatunków ptaków, w tym rzadkie ptaki drapieżne oraz głuszce i cietrzewie.

Początkowy fragment trasy w tym królestwie biegnie przez stolicę województwa podlaskiego, czyli Białystok. Jest to ważny węzeł kolejowy, ośrodek administracyjny, naukowy i gospodarczy. Miasto może poszczycić się licznymi  szerokimi i bezpiecznymi, asfaltowymi drogami rowerowymi oraz stojakami na rowery.

W mieście zobaczyć można imponujący Pałac Branickich - „Wersal Podlasia” z ogrodami i zrewitalizowany w ostatnich latach rynek oraz deptak na ulicy Lipowej, ciekawe kościoły i cerkwie, muzea oraz nowoczesną Operę i Filharmonię Podlaską, w której mieści się Regionalne Centrum Informacji Turystycznej. Miasto można zwiedzać również przy pomocy licznych szlaków tematycznych: m.in. Białostockich świątyń, Architektury drewnianej, Rodu Branickich…

Białystok z pewnością stanowić będzie jeden z ważniejszych punktów etapowych na szlaku Green Velo. Jest doskonałym miejscem na zakończenie/rozpoczęcie wyprawy północną częścią szlaku (np. z/do Elbląga) lub w kierunku południowym, na Rzeszów czy Przemyśl.

Z Białegostoku szlak Green Velo prowadzi w kierunku wschodnim, niemal od razu za granicą miasta zagłębiając się w ostępy Puszczy Knyszyńskiej, jadąc  asfaltową drogą rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej. W dolinie rzeki Supraśl w sercu puszczy znajduje się urokliwe, kresowe miasteczko o statusie uzdrowiska - Supraśl. To tu kręcono popularny film "U Pana Boga za piecem", a także serial „Blondynka”. Nad miejscowością o nietypowej schludnej, drewnianej zabudowie dominuje majestatyczny, zrekonstruowany  po ostatniej wojnie, prawosławny monastyr. Mieści się w nim unikatowe Muzeum Ikon, którejest obowiązkowym punktem każdej wyprawy. W miasteczku warto skosztować kresowej kuchni. Jak na tak małą miejscowość jest tutaj wiele interesujących zabytków oraz przytulnych kwater agroturystycznych i obiektów noclegowych o zróżnicowanym standardzie, a także znany w Polsce i za granicą Teatr Wierszalin. Nad rzeką odtworzono kilka lat temu malowniczy zalew, część Supraskiego Systemu Wodnego z XVII wieku. Jest też możliwość spływów kajakowych  rzeką Supraśl.

Dalsza trasa prowadzi przez środek Puszczy Knyszyńskiej, objętej ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. prof. W. Stawińskiego. Na trasie warto zobaczyć zabytki Michałowa i Gródka. W większości okolicznych miejscowości zobaczymy cerkwie z charakterystycznymikopułami, wieńczącymi świątynie. W Gruszkach, w Nadleśnictwie Browsk zobaczyć można  m.in. herbarium.

Pomiędzy Puszczą Knyszyńską a Białowieską na szlaku pojawiają się pola uprawne i przez jakiś czas rowerzysta ma przed sobą nieco szersze panoramy. Po minięciu rozległego, sztucznego zalewu Siemianówka od miejscowości Narewka trasa znów zagłębia się w puszczę.

Dalsza trasa prowadzi przez serce Puszczy Białowieskiej skrajem parku narodowego do uroczyska Stara Białowieża. Tam, w otoczeniu kilkusetletnich dębów, pamiętających czasy Jagiełły, trasa główna skręca na zachód w kierunku Hajnówki. Warto jednak udać się na wschód przez puszczańską wieś Pogorzelce do położonej na rozległej polanie Białowieży - stolicy tego obszaru. Białowieża obecnie to popularna miejscowość turystyczna. Zachowała jednak wiele z dawnego klimatu śródleśnej osady drewnianych, kolorowych domów. Gościnność i otwartość mieszkańców Białowieży sprawia, że każdy czuje się tu jak u siebie.Na miejscu jest kilka restauracji, w których spróbować można dań kuchni regionalnej.  Na miejscu obowiązkowymi punktami są: Muzeum Przyrodniczo-Leśne, Rezerwat Pokazowy Żubrów, cerkiew z unikatowym ikonostasem i spacer po Parku Pałacowym - dawnej rezydencji carskiej oraz wprawa z przewodnikiem po najcenniejszym fragmencie Parku – Obrębie Ochronnym Rezerwat.

Na terenie obu puszcz turyści mogą skorzystać z oferty licznych kwater agroturystycznych, a także gęstej sieci innych znakowanych szlaków rowerowych. Można zjechać z trasy głównej, aby zwiedzić również okolice. Oczywiście wymaga to znacznie więcej czasu - ale jak zawsze na tym szlaku, warto!

Z Białowieży trasa prowadzi na Hajnówkę leśnymi duktami (Trybą hajnowską).  W Hajnówce godny uwagi jest Sobór Świętej Trójcy. Dalsza część trasy prowadzi rozległym, nizinnym terenem Równiny Bielskiej, skrajem puszczy. Na całym odcinku liczne malownicze wsie z drewnianą, kolorową, zadbaną zabudową. Trasa prowadzi przez Kleszczele do Czeremchy, będącej lokalnym węzłem komunikacji kolejowej, by opuścić leśne ostępy i zaprowadzić rowerzystów do kolejnego, magicznego królestwa na szlaku Green Velo, jakim jest Dolina Bugu.

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku ***
ul. Odeska 1
15-406 Białystok
tel. 85 7326831
mail: cit@podlaskieit.pl
www.podlaskieit.pl

Punkt Usług Turystycznych “BUKOWISKO”  w Supraślu ***
ul. Piłsudskiego 64
16-030 Supraśl
tel. 85 7102470
mail: turystyka@powiatbialostocki.pl
www.powiatbialostocki.pl

Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej ***
Lokalna Organizacja Turystyczna

ul. 3 Maja 45
17-200 Hajnówka
tel. 85 6824381
mail: turystyka@powiat.hajnowka.pl
www.lot.bialowieza.pl

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013