Białystok
Miasta,miasteczka, miejscowości
Białystok jest stolicą Podlaskiego, a także największym, liczącym prawie 300 tysięcy mieszkańców miastem w województwie.
Pierwsze wzmianki na temat Białegostoku sięgają XVI wieku. Miasto weszło w posiadanie rodu Branickich – najbardziej zasłużonych mieszkańców w 1660 roku. To właśnie z ich inicjatywy powstał Pałac Branickich wraz z założeniami ogrodowymi, które dziś są architektoniczną wizytówką miasta. Jan Klemens Branicki najprawdopodobniej z myślą swojej żonie – Izabeli z Poniatowskich zbudował Pałacyk Gościnny, który obecnie jest siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego, zwany również Pałacem Ślubów. Dokonania znakomitego rodu można prześledzić podążając Szlakiem Rodu Branickich.
Białystok był i pozostał do dziś wielokulturowym i wielowyznaniowym miastem. Obok siebie żyli Polacy, Żydzi, Rosjanie, i Niemcy. To właśnie tu urodził się Ludwik Zamenhof – lekarz pochodzenia żydowskiego, który jest twórcą międzynarodowego języka esperanto. Inspirowany koegzystencją różnych narodowości, postanowił stworzyć język prosty i uniwersalny, który połączy wszystkie nacje.
Dzisiejsza architektura Białegostoku świadczy o występującej tu mozaice wyznaniowej. Nad miastem króluje białostocka katedra. Stojący obok stary barokowy Kościół Farny, tzw. biały kościółek w połowie XIX wieku nie był w stanie pomieścić wiernych. Poproszone władze carskie na zbudowanie nowej świątyni. Po 40 latach uzyskano zgodę na stworzenie przybudówki - i tak owa „przybudówka” dzisiejsza katedra, wielokrotnie przewyższyła stary kościół. Wychodząc z katedry po prawej będziemy mieć idealny widok na Ratusz (obecnie siedziba Muzeum Podlaskiego) i cały zrewitalizowany Rynek Kościuszki. Przy ulicy Lipowej, której nazwa wzięła się od zasadzonych wzdłuż lip, znajduje się cerkiew św. Mikołaja z 1846 roku. Jej wnętrze skrywa relikwie świętego Gabriela.
Przy ulicy Odeskiej mieści się imponujący gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskie Centrum Sztuki. Jest to największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejsze centrum kulturalne w tej części Europy. Tu mieści się również Regionalne Centrum Informacji Turystycznej.
Po mieście najwygodniej poruszać się znakowanymi szlakami tematycznymi. Do wyboru są: Szlak Białostockich Świątyń, Architektury Drewnianej, białostockich fabrykantów, Architektury PRL, Esperanto i wielu kultur, Bojar czy też Szlak dziedzictwa żydowskiego.
W Białymstoku dobywa się wiele znanych w całej Polsce imprez – Original Source Up to Date Festival, Fashionable East, Halfway Festiwal, czy Dni Sztuki Współczesnej.
Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku
ul. Odeska 1
15-406 Białystok
tel. 85 732 68 31, 503 356 482
www.podlaskieit.pl
Czynne od 1.06 – 15.09
pon – pt 9.00 – 17.00
sob – niedz 10-17
poza sezonem
pon – pt 9.00 – 17.00
Miejski Punkt Informacji Turystycznej
ul. Kościelna 1a
15-087 Białystok
Tel. 85 879 71 49
www.odkryj.bialystok.pl
Czynny od 1.06 – 30.09
pon – pt 9.00-17.00
poza sezonem
pon- pt 9.00 – 17.00
Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Pałacu Branickich
czynne od 1.05 – 30.09
pon – niedz. 10.00- 18.00