Język:

Rowerowe Królestwa

Nad Zalewem Wiślanym

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Szlaki w Królestwie:
6
Miejsca w Królestwie:
32

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo rozpoczyna się (lub kończy) w królestwie "Nad Zalewem Wiślanym", które wzięło nazwę właśnie od tego rozległego przymorskiego akwenu. Na całym szlaku Green Velo jedynie pomiędzy Braniewem a Elblągiem znaleźć można miejsca, w których z siodełka roweru zobaczyć można taflę Morza Bałtyckiego.

Królestwo Zalewu Wiślanego jest niezwykle zróżnicowane krajobrazowo. Podzielić je można na trzy mniejsze, bardzo odmienne od siebie obszary. Pierwszym z nich są płaskie Żuławy Elbląskie, drugim - pagórkowata, porośnięta bukowymi lasami Wysoczyzna Elbląska, a trzecim - brzeg Zalewu Wiślanego i zachodni fragment równin warmińskich. Elbląg, Frombork i Braniewo to trzy najważniejsze, godne uwagi i dłuższego pobytu miasta, przez które biegnie szlak w tym królestwie.

Trasa rozpoczyna się (lub kończy) w Elblągu, ważnym ośrodku komunikacyjnym, a jednocześnie drugim co do wielkości miastem województwa warmińsko-mazurskiego. To hanzeatyckie miasto portowe przez wieki walczyło z Gdańskiem o status najważniejszego portu Rzeczpospolitej. Odbudowane po zniszczeniach wojennych, stanowi pierwszy - lub ostatni - punkt dla podróżujących szlakiem Green Velo.

Na zachód i południe od Elbląga rozpościera się delta Wisły i żyzne Żuławy Elbląskie. Choć płaskie jak stół, to Żuławy wcale nie są monotonne. Magię tego obszaru tworzą majestatyczne płaczące wierzby, nachylone w zadumie nad wszechobecnymi kanałami. W większości wsi zobaczyć można potężne, ceglane, gotyckie kościoły oraz charakterystyczne domy podcieniowe - dawne rezydencje bogatych chłopów. Perłą Żuław jest płytkie, zarastające Jezioro Druzno, będące rajem ptaków wodnych i błotnych. W tej okolicy znajdują się Raczki Elbląskie - najniższy punkt Polski. Cały teren Żuław stanowi podmokłą depresję, osuszoną dzięki wieloletniej, cierpliwej pracy rąk ludzkich. Nad krainą unosi się duch Mennonitów - holenderskich wygnańców religijnych, którzy znaleźli tu w czasie I Rzeczpospolitej swoją drugą ojczyznę. Ich umiejętności melioracyjne w znaczącym stopniu ukształtowały dzisiejszy wygląd Żuław.

Unikalną na skalę europejską atrakcją obszaru jest oddany w 2015 roku po kilkuletnim remoncie, wybudowany w XIX wieku Kanał Elbląski. Prowadzi on z Elbląga do Ostródy. Rejs na tej trasie daje możliwość podróżowania statkiem po... trawie. Jest tak, ponieważ oprócz śluz, na szlaku wodnym wybudowano szereg pochylni - unikalnych zabytków hydrotechniki.

Środkowa część królestwa to obszar Wysoczyzny Elbląskiej, zaczynający się od leśnego parku Bażantaria we wschodniej części Elbląga. Przejazd przez teren wysoczyzny stanowić będzie dla rowerzysty poważne wyzwanie z uwagi na duże różnice wysokości oraz strome podjazdy i zjazdy. Cały ten obszar pocięty jest licznymi dolinkami i wąwozami, porośnięty gęstymi, bukowymi lasami i objęty ochroną jako "Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej". Ponad sto lat temu tereny te były rejonami łowieckimi cesarza niemieckiego Wilhelma II, który gościł często w rezydencji w Kadynach.

Szlak prowadzi przez wzniesienia wysoczyzny dobrymi, asfaltowymi i gruntowymi drogami aż do brzegu Zalewu Wiślanego w okolicach Suchacza. Stamtąd wzdłuż dawnych torów kolejowych trasa biegnie przez urokliwe portowe miasteczko Tolkmicko do Fromborka - miasta Mikołaja Kopernika. Ze szczytu Wieży Radziejowskiej na Wzgórzu Katedralnym podziwiać można rozległą panoramę Zalewu Wiślanego i (łąk dolin Baudy i Pasłęki, ) rozległe łąki Równiny Warmińskiej, przez którą przepływają dwie rzeki Bauda i Pasłęka. Trasa biegnie wzdłuż brzegu Zalewu a następnie brzegiem Pasłęki prowadzi do Braniewa. Ten obszar to pogranicze historyczno-kulturowe sąsiedniego królestwa Warmii. Dawniej tereny te zamieszkiwali pogańscy Prusowie, zniszczeni przez Krzyżaków w XII i XIII wieku. Ale tę historię najlepiej poznać na miejscu...

Ostatnim godnym uwagi punktem na szlaku w królestwie Zalewu Wiślanego jest Braniewo. To warmińskie miasto powstało w średniowieczu i jako ważny port handlowy należało do Hanzy. Z dawnych czasów zachowało się w nim, mimo zniszczeń wojennych, kilka interesujących zabytków. Trasa biegnie przez centrum Braniewa bulwarami malowniczej Pasłęki, by następnie wyprowadzić turystów na rozległe, spokojne równiny Warmii - kolejnego królestwa na szlaku.

Na obszarze Królestwa wyznaczono liczne, dobrze oznakowane szlaki rowerowe. W szczególności warto się nimi wybrać nad wspomniane żuławskie Jezioro Druzno oraz niezwykle urozmaicone tereny Wysoczyny Elbląskiej.

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013