Elbląg - Stare Miasto
Miasta,miasteczka, miejscowości
Elbląg, najstarsze w województwie i drugie co do wielkości miasto warto obejrzeć z góry, z jednej z najwyższych w Polsce wież kościelnych, wieży (95 m) katedry p.w. św Mikołaja.
Prawa miejskie Elbląg uzyskał w 1246 r. Będąc ważnym portem, należał do Hanzy. Do 1309 r. znajdowała się w mieście siedziba mistrzów krajowych zakonu krzyżackiego. Po pokoju toruńskim, w latach 1466 ŕ1772, Elbląg znalazł się w granicach Polski i za panowania Zygmunta Augusta był dużym portem wojennym i handlowym utrzymującym kontakty z całym znanym wówczas światem.
Z tarasu widokowego rozpościera się rozległy widok na miasto i okolice. Pięknie prezentuje się panorama zniszczonego niemal doszczętnie w 1945 roku i wciąż odbudowywanego metodą retrowersji Starego Miasta, co jest przedsięwzięciem unikalnym w skali światowej. Z historią miasta i plonem prac wykopaliskowych można zapoznać się w muzeum w zachowanym skrzydle przedzamcza. Uwagę zwracają zabytki Brama Targowa, Kościół Mariacki ( obecnie Galeria El), dawny kościół i szpital św. Ducha (obecnie biblioteka), odbudowany w nowoczesnej formie ratusz.
W sąsiedztwie Starego Miasta widać port morski oraz zakłady przemysłowe. Współczesny Elbląg jest ważnym ośrodkiem przemysłowym z zakładami przemysłu maszynowego i elektrotechnicznego, a także siedzibą wyższych uczelni, teatru dramatycznego i wielu innych instytucji kulturalnych. Miasto jest dobrą bazą wypadową dla turystów chcących zwiedzić północno-zachodnią część regionu poruszając się szlakiem Greenvelo.
Informacje praktyczne:
od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 18:00
w sobotę, niedzielę i święta w godz. 10:00 - 18:00