Szlaki

Uroki Sobowickie

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
21.8 km
Czas
2:15 hh
Dla kogo
Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Nachylenie
0.63 %
Najwyższy punkt
234 m
Najniższy punkt
190 m
Suma podjazdów
135 m
Suma zjazdów
128 m
Odcinki o dużym nachyleniu
4
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Chełm, Os. Majdan, pętla autobusowa przy ul.Piwnej
Miejsce końca:
Chełm, Las Borek, ścieżka wychodząca na ul. Hroboszowską
Trasa opisywana jest na stronach internetowych oraz ujęta na niektórych mapach jako oznakowany szlak rowerowy. Jednak wizja w terenie nie potwierdziła istnienia oznakowania, a samo poprowadzenie trasy i jej atrakcyjność pozostawia wiele do życzenia.
Według dostępnych opisów, trasa liczy 22 kilometry i prowadzi południowymi przedmieściami Chełma, w pobliżu cennego rezerwatu przyrody Torfowisko Sobowickie. Jednak drogi, którymi wytyczono trasę, w dużej części biegną przez dzielnicę handlową miasta, przez co natężenie ruchu samochodów jest tam duże. Natomiast wschodnia i zachodnia część trasy biegnie przez drogi gruntowe, wysypane często kamieniami i gruzem, przez co nie są one dogodne dla rowerzystów. Ogólny przebieg szlaku wg śladu GPS: Chełm, Zawadówka (0,0 km) - Torfowisko Sobowice (4,8 km) - Żółtańce (9,1 km) - Chełm, okolice centrum (13,9 km) - Chełm, Bazylany (16,8 km) - Chełm, droga wojewódzka nr 844 (21,7 km).
Na szlaku dominują widoki charakterystyczne dla przedmieść, głównie blokowiska i wille. Przeplatają się one z odcinkami o bardzo utrudnionej, a wręcz niemożliwej, przejezdności, nadające się raczej na szlak pieszy. Jest tak szczególnie w pobliżu rezerwatu Torfowisko Sobowickie i kserotermicznego rezerwatu Wolwinów.
W opinii audytora prowadzącego wizję terenową, nie należy umieszczać opisu tej trasy/szlaku w internecie ani w inny sposób promować go, jako celu wycieczki rowerowej. Trasa została poddana audytowi, ponieważ dostępne informacje sugerowały istnienie trasy oraz jej oznakowanie (lub częściowe oznakowanie, jak podają niektóre źródła). Te informacje w poważny sposób wprowadzają potencjalnych użytkowników w błąd oraz mogą przyczynić się do tworzenia negatywnego wizerunku miasta Chełm i regionu Polesia oraz Lubelszczyzny. Atrakcje na szlaku: 1. Rezerwat przyrody Torfowisko Sobowickie 2. Rezerwat przyrody Wolwinów. Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013