Szlaki

Malowniczy Wschód

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
95.7 km
Czas
8:22 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Pomarańczowy
Nachylenie
0.73 %
Najwyższy punkt
258 m
Najniższy punkt
167 m
Suma podjazdów
683 m
Suma zjazdów
703 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Miejsce startu:
Kumów Majoracki
Miejsce końca:
Brzeźno
"Malowniczy Wschód" to szlak rowerowy o długości blisko 100 kilometrów, biegnący przez obszar Wyżyny Lubelskiej i Doliny Bugu na wschód od Chełma. Trasa jest dość urozmaicona, prowadzi przez pagórkowate tereny w części południowej, a równinę nadbużańską w drugiej części. Na trasie znajduje się wiele pięknych miejsc i ciekawych zabytków. Początek szlaku znajduje się przy zamku w Sielcu, a koniec w Brzeźnie w pobliżu Chełma. Pętla szlakiem z Chełma wyniesie ok. 120 kilometrów, jest to więc raczej dwudniowa wyprawa rowerowa.
Ogólny przebieg szlaku: Kunów Majoracki (0,0 km) - Sielec, zamek (4,0 km) - Leśniowice (12,9 km) - Majdan Ostrowski (27,1 km) - Wojsławice (33,8 km) - Maziarnia (44,3 km) - Wólka Leszczańska (48,7 km) - Klesztów (57,4 km) - Ksawerów (64,6 km) - Zanowienie (71,1 km) - Husynne (73,2 km) - Dorohusk (80,0 km) - Zamieście (84,9 km) - (95,4 km).
Szlak biegnie w większości dobrymi drogami asfaltowymi, ale niespełna 30% to drogi gruntowe. Z tego powodu, jak także z uwagi na ukształtowanie powierzchni, jest to dość męcząca trasa, wymagająca dobrej kondycji.
Trasa została wyznakowana w ramach projektu współpracy gmin polskich i ukraińskich. Oznakowanie jest nowe, bardzo czytelne i estetyczne. Atutem szlaku jest to, że w jego ramach oznakowana jest zarówno trasa główna, jak i pobliskie atrakcje. Znaki proponują dużo możliwości alternatywnej jazdy, w celu zobaczenia ciekawych miejsc i zabytków, leżących w pobliżu głównej trasy. Na szlaku zbudowano miejsca odpoczynku, wieże widokowe. Jest też dużo tablic informacyjnych, dzięki czemu można się wiele dowiedzieć o okolicy.
W wioskach na szlaku napotkać można liczne, zabytkowe kościoły, stare cmentarze i miejsca pamięci oraz zachowane w różnym stanie dwory i pałace wraz z zabytkowymi parkami. Pierwsza część trasy, do Husynnego, obfituje w malownicze widoki, gdyż przebiega przez pagórkowate tereny skraju Wyżyny Lubelskiej.
Szlak rozpoczyna się we wsi Kunów Majoracki. W Kunowie Plebańskim znajdują się zabytki sakralne, a obiektem szczególnie godnym uwagi na szlaku są ruiny renesansowego, bastejowego zamku w pobliskim Sielcu. Jest tam też interesujący zespół dworsko-parkowy i cmentarz prawosławny.
Dalsza trasa prowadzi na południe, w kierunku Leśniowic. Na południe od miejscowości, w Horodysku, znajduje się zbiornik wodny zagospodarowany rekreacyjnie i stanowiska archeologiczne.
Z tego miejsca trasa prowadzi do Wojsławic. To miasteczko posiada kilka ciekawych zabytków architektury i ładny rynek. Jest też sławne z Jakuba Wędrowycza - fikcyjnej postaci literackiej z książek Andrzeja Pilipiuka, postrachu okolicznych bandziorów i policjantów. Pomnik starego bimbrownika-egzorcysty zobaczyć można w centrum miasta.
Z tego miejsca szlak zakręca na północny wschód, biegnąc przez z rzadka zamieszkałe, przygraniczne tereny w dolinę Bugu w okolicach wsi Husynne. Tam znajduje się zagospodarowany turystycznie zalew, a szlak biegnie do pobliskiego, granicznego Dorohuska, w którym znajduje się stary dwór i park.
Stamtąd zakręca na zachód i fragmentem drogi krajowej prowadzi do Brzeźna, wsi położonej niedaleko Chełma. Mieści się tam ośrodek edukacyjno-muzealny Chełmskiego Parku Krajobrazowego - ostatnia z atrakcji na trasie. Atrakcje na szlaku: 1. Kunów Plebański - zabytki sakralne 2. Sielec - dwór, park, ruiny zamku bastejowego 3. Leśniowice - zalew, stanowiska archeologiczne 4. Wojsławice - zabytki sakralne, układ urbanistyczny, pomnik Jakuba Wędrowycza 5. Krajobrazy Wyżyny Lubelskiej 6. Husynne - zalew, 7. Dolina Bugu 8. Brzeźno - ośrodek edukacyjno-muzealny Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego. Szlak o szczególnych walorach widokowych.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013