Miejsca

Tarnogóra

Etnograficzne

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
1.1 km
Kontakt
Adres:
Tarnogóra, 22-375 Tarnogóra
Telefon:
+84 639 22 92
Adres e-mail:
Strona www:

Duża osada położona na lewym brzegu Wieprza, w latach 1548-1869 miasto lokowane przez hetmana Jana Tarnowskiego. W sąsiedztwie, ale z drugiej, prawej strony Wieprza, gminna wieś Izbica, która rozwinęła się jako targowa osada Tarnogóry, zamieszkana głównie przez Żydów. W 1750 r. starosta tarnogórski Antoni Granowski uzyskał dla Izbicy przywilej miejski, który utraciła, podobnie jak Tarnogóra po powstaniu styczniowym.

 

Izbica zachowała dawny układ targowej osady z zabudową z przełomu XIX-XX w., natomiast Tarnogóra zaskakuje pięknym zespołem pałacowo-parkowym z lat 1830-1840, zbudowanym przez gen. Józefa Czyżewskiego. Romantyczny pałac, parterowy od frontu i piętrowy od strony ogrodu, z narożną cylindryczną wieżą nakrytą wysokim stożkowym dachem, łączy różne style architektoniczne – klasycyzm, neogotyk, a nawet elementy architektury orientalnej. Drugim zabytkiem wsi jest  kościół parafialny pw. św. Zofii z 1544 r., fundacji hetmana Tarnowskiego. Dość oryginalny w swej architekturze, zatracił pierwotne cechy renesansu podczas przebudów i rozbudowy w XVIII i XIX w.

 

Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu
Rynek Wielki 13
22-400 Zamość
tel. 84 639 22 92
www.zci.zamosc.pl
e-mail: zci@zamosc.pl
Informacja o godzinach otwarcia na stronie internetowej Centrum
Na zewnątrz i w środku budynku znajdują się stojaki rowerowe,  przy centrum istnieje wypożyczalnia rowerów

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013