Miejsca

Zamek królewski w Sandomierzu

Zamki i pałace

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Odległość od Green Velo
0.07 km
Kontakt
Adres:
Zamkowa 12, 27-200 Sandomierz
Telefon:
15 832 22 65
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Pierwszą wzmiankę o zamku spotykamy w kronice Janka z Czarnkowa, jako o budowli wzniesionej przez Kazimierza Wielkiego.  Na zgliszczach dawnego książęcego grodu, monarcha postawił zupełnie nowe założenie obronne z kamienia i cegły, przeznaczone na siedzibę starostów królewskich.

 

Przeobrażenia wskutek zniszczeń czy też nowych trendów mody sprawiły, że zamek kazimierzowski nie zachował się. Jedyną pozostałością jest potężna, oktagonalna wieża- stołp. Jej fundamenty można oglądać przy wejściu na dziedziniec.
Znaczącą przebudowę zamku zainicjował Zygmunt Stary w 1513 r. Gotycka budowla zmieniła kształt na renesansową. Dominantą budynku był południowy budynek mieszkalny, do którego dostawiono dwupiętrowe skrzydło wschodnie. Skrzydło zachodnie zaopatrzono w dwie wieże. Od północy zamek został okolony murem obronnym z bramą zamkową. W 1656  r. zamek został wysadzony w powietrze przez Szwedów. W ruinie pozostała nieomal cała budowla z wyłączeniem fragmentu części zachodniej. Król Jan III Sobieski zdecydował się na odbudowę skrzydła zachodniego – przy jednoczesnym przekształceniu założenia z zamkowego na pałacowe. Od południa wniesiono stajnie królewskie. Pod koniec XVIII utworzono tu więzienie, które funkcjonowało jeszcze po II wojnie światowej. Dziś, we wnętrzu pałacu mieści się Muzeum Okręgowe, którego ekspozycja dotyczy historii zamku, miasta i regionu sandomierskiego.


 

Informacje praktyczne:
Bilety wstępu:
Bilet normalny 10 PLN
Bilet ulgowy ulgowy 6 PLN ( uczniowie, studenci, emeryci, renciści, inwalidzi wojenni)
Bilet zniżkowy normalny 4 PLN dla mieszkańców Sandomierza i powiatu sandomierskiego
Bielt zniżkowy ulgowy 3 PLN dla mieszkańców Sandomierza i powiatu sandomierskiego

 

Zwiedzanie bezpłatne:
W poniedziałki wstęp wolny na wystawy stałe (dla turystów indywidualnych)

 

Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu
ul. Rynek 20
27-200 Sandomierz
tel. 15 644 61 05
www.sandomierz.travel
informacja@sandomierz.travel

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013