Miejsca

Izba Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach

Muzea

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Odległość od Green Velo
0.02 km
Kontakt
Adres:
Szurpiły 32, 16-404 Szurpiły
Telefon:
48 87 568 30 22
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Izba Pamięci Jaćwieskiej zlokalizowana w Szurpiłach (centrum wsi). Izba Pamięci Jaćwieskiej powstała w 2014 r. z inicjatywy Urzędu Gminy Jeleniewo, który pozyskał środki finansowe z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego z Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013.  Izba Pamięci Jaćwieskiej  (IPJ) powstała przy współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

 

W IPJ znajdują się następujące atrakcje: - makieta w szklanej podłodze przedstawiająca fragment Góry Zamkowej z otaczającymi ją jeziorami (ze sceną ataku Rusinów na grodzisko Jaćwingów); - kopie i repliki zabytków, które zostały odkryte przez archeologów w okolicach Góry Zamkowej, Szurpił. Zostały umieszczone w gablotach wnękowych, oraz w dwóch gablotach wolnostojących z wizerunkami wojownika jaćwieskiego i kobiety – jaćwieżki. Do najciekawszych zabytków należą ozdoby jaćwieskie, np. naszyjnik typu totenkrone; broń, np. topór, grociki; czy tez zabytki z XII – XIII w. pochodzące z cmentarzyska na „Mosiężysku”;-  - tablice szklane podświetlane z historią m.in. badań archeologicznych w Szurpiłach, historią Jaćwieży; - mapa szklana podświetlana z podziałem plemiennym Prus w XIII w.  - dwa dekoracyjne słupki ze szkła fusingowego, podświetlane z odciskami z wykopalisk archeologicznych.  W ramach prezentacji można również obejrzeć animację przedstawiającą wygląd Góry Zamkowej w czasach jaćwieskich oraz film o legendzie Góry Zamkowej. Izba Pamięci Jaćwieskiej została zaaranżowana we współczesnym charakterze. Wizyta w Izbie Pamięci Jaćwieskiej ma uruchomić wyobraźnię przed obowiązkowymi odwiedzinami dawnego grodziska jaćwieskiego na Górze Zamkowej. Obok IPJ znajduje się parking dla samochodów osobowych, a w odległości 350 m od Izby parking dla autokarów (dojście chodnikiem). Od IPJ prowadzi również trasa turystyczna na Górę Zamkową. W okolicach Góry Zamkowej znajduje się jeden z najcenniejszych i największych obiektów archeologicznych w północno-wschodniej Polsce.

 

 

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013