Szlaki

Szlak rowerowy Powiatu Stalowolskiego - kolor zielony

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
86.6 km
Czas
8:00 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Zielony
Nachylenie
0.34 %
Najwyższy punkt
215 m
Najniższy punkt
142 m
Suma podjazdów
293 m
Suma zjazdów
285 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Wg mapy tuż za mostem na Sanie, w Stalowej Woli. Pierwsze znaki w miejscowości Kłyżów
Miejsce końca:
Wg mapy za przeprawą we wsi Wrzawy, w terenie przed przeprawą we wsi Czekaj Pniowski
Zielona trasa rowerowa powiatu stalowolskiego to dość długi szlak, mający 86 kilometrów. Rozpoczyna się w Stalowej Woli i biegnie doliną Sanu i przez Lasy Janowskie w dolinę Wisły, kończąc się niedaleko Sandomierza. Szlak słabo oznakowany, poprowadzony po bardzo różnorodnych nawierzchniach. Trasa jest dość monotonna, ale pozbawiona wzniesień i trudnych odcinków.
Ogólny przebieg szlaku: Stalowa Wola, most nad Sanem (0,0 km) - Pysznica (3,0 km) - Kłyżów (7,9 km) - Szwedy (21,0 km) - Zaklików (49,2 km) - Chwałowice (75,2 km) - Wrzawy (86,4 km).
Szlak stanowi połowę liczącej razem ok. 160-170 km pętli, biegnącej dookoła Powiatu Stalowolskiego. Druga część pętli (znakowana kolorem niebieskim) liczy sobie 76 kilometrów i biegnie ze wsi Wrzawy przez Zbydniów i Stalową Wolę do Niska. Powrót na miejsce startu (do Stalowej Woli) możliwy jest wzdłuż drogi krajowej nr 77 lub przez Zarzecze i Pysznicę lub szlakiem Green Velo przez Skowierzyn, Radomyśl i Wolę Rzeczycką. Taka wyprawa rowerowa, wraz ze zwiedzaniem, zajmie dwa dni jazdy.
Trasa rozpoczyna się według mapy na moście nad Sanem w Stalowej Woli. To trzecie co do wielkości miasto województwa podkarpackiego. Powstało ono „od podstaw”, w ramach budowanego od 1937 roku Centralnego Okręgu Przemysłowego. Miasto posiada modernistyczną architekturą użytkową, a w jego północnej części, w dawnej wsi Rozwadów, zachował się barokowy zespół klasztorny oo. kapucynów z XVIII w. W centrum miasta znajduje się drewniany kościół z 1803 r. oraz monumentalna bazylika pw. MB Królowej Polski. Na jednym ze skwerów miasta ustawiono ogromny pomnik husarza, zwany Pomnikiem Patrioty.
Szlak prowadzi do wsi Pysznica. Nazwa miejscowości, według legendy, pochodzi od „pysznej” wody, którą raczył się król Zygmunt August podczas polowania w pobliskiej Puszczy Solskiej. W centrum miejscowości znajduje się współczesny, neobarokowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża i św. Jana Chrzciciela. Z Pysznicy szlak biegnie wzdłuż Sanu, szlakiem Green Velo, do Kłyżowa. Na tym odcinku brak jednak oznakowania.
Od Kłyżowa aż do Zaklikowa, na odcinku blisko 40 kilometrów, szlak biegnie przez rozległy, podmokły kompleks Lasów Janowskich. Pierwsza część trasy, do wsi Szwedy, ma nawierzchnię asfaltową. Dalej rozpoczyna się odcinek o przewadze leśnych dróg gruntowych. Dopiero przez Zaklikowem pojawia się asfalt. We miasteczku Zaklików ciekawostką jest stary, drewniany kościół pw. Św. Anny, obecnie będący kaplicą cmentarną. Na jego ścianach przymocowane są tabliczki z nazwiskami zmarłych mieszkańców miejscowości. Obok znajduje się żydowski kirkut.
Od tej miejscowości trasa zakręca na zachód, by wspiąć się na skraj Wyżyny Lubelskiej i ponownie sprowadzić rowerzystę na równinę. Po kilkunastu kilometrach Lasy Janowskie kończą się i szlak w ostatniej części biegnie przez wioski, położone w rozległej dolinie, w której spotykają się Wisła i San. Na tym terenie znajduje się bardzo wiele rozlewisk i starorzeczy. W końcowym etapie trasy widoczne są coraz wyraźniej wzgórza, na których leży Sandomierz. Na końcu szlaku atrakcja jest przeprawa promowa przez San. Dalszą trasę można kontynuować niebieskim szlakiem do Sandomierza lub Stalowej Woli, albo wrócić do miejsca początku wycieczki szlakiem Green Velo przez Radomyśl. Atrakcje na szlaku: 1. Stalowa Wola - muzeum, układ urbanistyczny miasta modernistycznego, kościół drewniany. 2. Dolina Sanu 3. Pysznica - kościół neogotycki 4. Zaklików: kościół drewniany, kirkut, "zamek", 5. Lasy Janowskie 6. Dolina Wisły - starorzecza. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013