Szlaki

Szlak rowerowy powiatu stalowolskiego - niebieski

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
75.3 km
Czas
5:30 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Niebieski
Nachylenie
0.48 %
Najwyższy punkt
168 m
Najniższy punkt
136 m
Suma podjazdów
364 m
Suma zjazdów
382 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Wrzawy, okolice cmentarza
Miejsce końca:
Nisko, park miejski
Niebieska trasa rowerowa powiatu stalowolskiego to dość długi szlak, mający 76 kilometrów. Prowadzi ze wsi Wrzawy w dolinie Wisły pod Sandomierzem, przez przemysłowe miasto Stalowa wola i rozległe lasy Puszczy Sandomierskiej, do Niska, położonego w dolinie Sanu. Dobre nawierzchnie asfaltowe i brak dużych wzniesień sprawiają, że jest to łatwa, choć dość długa, trasa rekreacyjna. Trasa jest dość monotonna i wymaga mapy lub śladu GPS, z uwagi na mocno zniszczone oznakowanie.
Ogólny przebieg szlaku: Wrzawy (0,0 km) - Skowierzyn, Stary San (7,3 km) - Zbydniów (12,1 km) - Stalowa Wola, okolice dworca PKP (24,5 km) - Ruda (38,8 km) - Bojanów (51,2 km) - Nisko (75,3 km).
Szlak stanowi połowę liczącej razem ok. 160-170 km pętli, biegnącej dookoła Powiatu Stalowolskiego. Druga część pętli (znakowana kolorem zielonym) liczy sobie 86 kilometrów i biegnie drugim brzegiem Sanu, ze wsi Wrzawy przez Zaklików i Lasy Janowskie, a następnie Kłyżów i Pysznicę do Stalowej Woli. Powrót taką pętlą do Niska możliwy jest wzdłuż drogi krajowej nr 77 lub z pominięciem odcinka na Pysznicę, przez Zarzecze, szlakiem Green Velo. Taka wyprawa rowerowa, wraz ze zwiedzaniem, zajmie dwa dni jazdy.
Szlak rozpoczyna się we wsi Wrzawy, położonej wśród starorzeczy Wisły w tzw. "widłach" Wisły i Sanu. To dawniej jedno ze strategicznych dla wiślanego handlu miejsc, którego posiadanie dawało kontrolę nad towarami, spławianymi z południa Polski. Z tego powodu na niedalekich wzgórzach założono miasto Sandomierz, które szybko wzbogaciło się na handlu wiślanym. W tej okolicy zachowały się liczne stare domy i drewniane budynki gospodarcze. Ciekawe informacje znajdują się na tablicach informacyjnych, prezentujących historię i dziedzictwo tego terenu.
Szlak lokalnymi drogami asfaltowymi i dróżkami polnymi biegnie do miejscowości Skowierzyn, napotykając tam szlak Green Velo. Do 1683 roku San płynął w pobliżu niedalekiej wsi Zaleszany. Jego dawne koryto tworzy tzw. "Stary San" - widoczny na nadrzecznej równinie ciąg starorzeczy - podłużnych zbiorników wodnych. Możemy tam zaobserwować sporą ilość ciekawostek przyrodniczych, jak choćby paproć pływającą, czy owadożerną rosiczkę okrągłolistną. Przedstawiciele świata zwierząt to m. in. wydra, bóbr i wiele gatunków ptaków. Poruszanie się po terenie ułatwia ścieżka przyrodnicza „Stary San – Szlak Trzech Jezior”.
Od tego miejsca trasa powoli oddala się od Sanu, biegnąc skrajem Puszczy Sandomierskiej, do Zabierzowa - obecnie części Stalowej Woli. To trzecie co do wielkości miasto województwa podkarpackiego. Powstało ono „od podstaw”, w ramach budowanego od 1937 roku Centralnego Okręgu Przemysłowego. Miasto posiada modernistyczną architekturą użytkową, a w jego północnej części, w dawnej wsi Rozwadów, zachował się barokowy zespół klasztorny oo. kapucynów z XVIII w. W centrum miasta znajduje się drewniany kościół z 1803 r. oraz monumentalna bazylika pw. MB Królowej Polski. Na jednym ze skwerów miasta ustawiono ogromny pomnik husarza, zwany Pomnikiem Patrioty.
Szlak biegnie wzdłuż torów kolejowych, omijając centrum Stalowej Woli. Od tego miasta trasa zmienia swój charakter, przecinając sosnowe lasy, stanowiące pozostałość dawnej Puszczy Sandomierskiej. We wsi Bojanów, w której zachował się dwór i park podworski, szlak zakręca i wraca w kierunku doliny Sanu, ponownie prowadząc przez lasy Puszczy Sandomierskiej. Trasa kończy się w mieście Nisko, położonym w pobliżu Stalowej Woli, przy drodze krajowej nr 77. Praktycznie cała część szlaku od Stalowej Woli do Niska, pomijając biegnący polami fragment między Bojanowem a Rudą, biegnie lasami, głównie po drogach asfaltowych o dobrej nawierzchni. Atrakcje na szlaku: 1. Dolina Wisły w ujściu Sanu - starorzecza 2. Puszcza Sandomierska 3. Stalowa Wola - pomnik, zabytki, zabudowa modernistyczna 4. Bojanów - dwór i park podworski. Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.
DRUKUJ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013