Węgorzewo
Miasta,miasteczka, miejscowości
Mazurskie miasto liczy 11,8 tysiąca mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym na północy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W mieście stoi zabytkowy zamek krzyżacki z XIV wieku, wielokrotnie niszczony i mocno przebudowany, oraz późnogotycki kościół parafialny z początku XVII wieku, z najstarszymi na Mazurach organami.
Warto zobaczyć też wzniesiony z czerwonej cegły modernistyczny kościół, dawniej ewangelicki, dziś grekokatolicki, wybudowany w latach 30. XX wieku. W sąsiedztwie portu znajduje się Muzeum Kultury Ludowej wraz z niewielkim skansenem. Budynek stacji mieści Muzeum Tradycji Kolejowej, z którego odjeżdża kolej turystyczna do Gierłoży i Kętrzyna. Duży port jachtowy i przystań pasażerska połączone są z pobliskim jeziorem Mamry rzeką Węgorapą i Kanałem Węgorzewskim.
W południowej części miasta, na trasie pętli rowerowej otaczającej Węgorzewo, na wysokim wzgórzu nad taflą jeziora Święcajty, leży cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, na którym pochowano 340 żołnierzy niemieckich i 234 rosyjskich. Ze wzgórza rozpościera się malownicza panorama.
Najwybitniejszym mieszkańcem grodu był urodzony tu i mieszkający do śmierci wybitny europejski przyrodnik, pastor, najznakomitszy badacz przyrody Prus w XVIII wieku – Jerzy Andrzej Helwing (1666–1748), członek Berlińskiej Akademii Nauk, twórca unikatowych zielników i zbiorów ptasich jaj. Helwing zbierał także minerały, których kolekcję odkupił od niego król Polski Stanisław Leszczyński.