Suraż
Archeologiczne
Suraż – jedno z najmniejszych miast w Polsce, położone nad Narwią, wśród terenów wyróżniających się wielością atrakcji historycznych. W granicach gminy znajduje się blisko 200 stanowisk archeologicznych.
Wśród nich wczesnośredniowieczne grodzisko w Surażu zw. Górą Królowej Bony, grodzisko „Ostrówek” w Zawykach oraz kurhany z IV w. w Surażu, Zawykach, Doktorcach i Średzińkich. Liczne pamiątki po społeczności dawnego Suraża oglądać można w prywatnym Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym Wiktora Litwińczuka.
W nawiązaniu do historii Suraża i okolic działa również stworzona przez grupę rekonstrukcyjną Osada Nawia – ukazująca życie, tradycje i zabudowę wczesnośredniowiecznych Słowian, miejsce festynów historycznych z widowiskowymi pokazami walk wojów.
Suraż charakteryzuje się dobrze zachowanym układem przestrzennym z dwoma rynkami z XV-XVI w. lackim i ruskim, ale o dawnej wielokulturowości miasteczka świadczą dzisiaj tylko cmentarze; rzymsko-katolicki, prawosławny i żydowski.
Przez teren gminy wyznaczonych jest 9 tras turystycznych, w tym tematyczne: Podlaski Szlak Bociani, Szlak Archeologiczny, Szlak Kolejarzy, Ścieżka Spacerowa Suraż, Ścieżka Dydaktyczna Suraż – Kowale oraz związane z przyrodą pobliskiego Parku: Obwodnica Rowerowa Narwiańskiego Parku Narodowego, Szlak Labirynty Narwi, Szlak Pradoliny Narwi, Szlak Konny Doliny Górnej Narwi. Stąd można rozpocząć zwiedzanie w formie spływów, wycieczek rowerowych, czy pieszych.
Wczesnośredniowieczna Osada Nawia
ul. Piłsudskiego
18-105 Suraż
www.nawia.org
Urząd Miejski w Surażu
ul. 11 Listopada 16
18-105 Suraż
tel. 85 65 03 184
www.suraz.pl