Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu Chęcińskim
Zamki i pałace
Na początku XVII wieku, Starosta chęciński Jan Branicki herbu Gryf, wzniósł dwór obronny na miejsce istniejącego wcześniej folwarku. Następnie dwór rozbudowano, dodając oficynę i przekształcając siedzibę obronną na reprezentacyjny pałac, najprawdopodobniej według projektów słynnego architekta Tylmana z Gameren, który był m.in. architektem królewskim Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
Dziś pałac wchodzi w skład Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Jest to nowość na mapie produktów turystycznych regionu świętokrzyskiego, adresowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, którzy będą uczyć się poprzez zabawę. Odwiedzający mogą zapoznać się ze stworzoną w Mediolanie wystawą "Świat Leonarda", ukazującą geniusz techniczny i artystyczny renesansowego naukowca. Wystawa prezentuje dwa zbiory projektów mistrza: "Kodeks o Lataniu", czyli studium nad lotem ptaków oraz "Kodeks Atlantycki", czyli zestawienie koncepcji maszyn stworzonych przez Leonarda. Oprócz konkstrukcji, zwiedzający mogą zapoznać się z kunsztem malarskim mistrza na podstawie "Ostatniej Wieczerzy" i "Damy z gronostajem". Dzięki technikom multimedialnym można "ożywić" najsłynniejszy obraz Leonarda! Cecylia Gallerani głaska gronostaja, rusza oczami, a nawet ziewa znudzona długim pozowaniem. Pierwsze piętro obiektu to raj dla wszystkich ciekawych praktycznych zastosowań fizyki w wielu dziedzinach życia. I tak można wejść do koła obrotowego, zobaczyc pokój Amesa i lej wodny. Na przestzeni poza budynkiem zajdują się kolejne interaktywne obiekty np. laserowa harfa.
Oferta RCNT jest skeirowana do grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Oprócz jednorazowego zwiedzania wystawy pod okiem animatorów, obiekt dysponuje zapleczem pomieszczeń, sal i laboratoriów do organizacji warsztatów i zajęć naukowych. RCNT zaprasza do kontaktu placówki naukowe i kulturalne oraz instytucje zainteresowane organizacją warsztatów i konferencji. Przy obiekcie znajduje się restauracja i pokoje hotelowe, które dopełniaja oferty obiektu.
Informacje praktyczne:
Bilety wstępu:
Bilet normalny 15 PLN
Bilet ulgowy 9 PLN (dzieci, młodzież, studenci)
Bilet rodzinny (2 dorosłych, 2 dzieci) 40 PLN
Bilet grupowy normalny (grupa powyżej 10 os., 10 PLN)
Bilet grupowy ulgowy 5 PLN (dzieci, młodzież, studenci)
Zwiedzanie bezpłatne:
Dziecko do 3 lat, 1 opiekun grupy na 10 osób, osoba niepełnosprawna, 1 opiekun osoby niepełnosprawnej (w przypadku osób z niepełnosprawnością po okazaniu kopii orzeczenia o niepełnosprawności oraz dokumentu ze zdjęciem).
Usługi przewodnickie:
Bezpłatnie na życzenie grup.
Punkt Informacji Turystycznej w Chęcinach
ul. Małogoska 7
26-060 Chęciny
tel. +48 41 315 18 29
www.checiny.pl
e-mail: informacja@checiny.pl