Miejsca

Siemiatycze

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
9.42 km
Kontakt
Adres:
Leg. Piłsudskiego 3, 17-300 Siemiatycze
Telefon:
85 655 58 56

Miasto powiatowe, położone nad rzeką Kamionką, która jest prawym dopływem Bugu. Stolica królestwa „Dolina Bugu” po stronie podlaskiej. Historia miasta sięga połowy XV wieku, jednak najświetniejsze czasy Siemiatycz miały miejsce za księżnej Anny Pauliny z Sapiehów Jabłonowskiej. Właścicielka dbała o miasto, a także przyczyniła się w znaczny sposób do wzrostu znaczenia Siemiatycz w ówczesnym czasie.

 

O jej reformach, których polem były Siemiatycze, usłyszała cała Europa. W księdze „Ustawy dla dóbr moich rządców” szczegółowo księżna opisała zasady organizacji dworu, kancelarii, przepisy dotyczące uprawy pól, leśnictwa, bartnictwa i łowiectwa. Dzięki swojej właścicielce Siemiatycze były odwiedzane przez niezwykle ważne ówczesne osobistości, np. król Stanisław August, Krasicki, Kołłątaj, czy też Staszic.


Najważniejszym zabytkiem miasta jest z pewnością dawny zespół klasztorny misjonarzy, pochodzący z I połowy XVIII wieku.  W jego skład wchodzi m.in., Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiony w XVII wieku, ufundowany przez Sapiehów. W wyniku represji po Powstaniu Listopadowym, klasztor został zamknięty. Jako ciekawostkę należy nadmienić, że elewacja zespołu klasztornego ma unikalną wartość architektoniczną, ponieważ należy do fasad kolumnowych, które w Polsce występują niezwykle rzadko. Dodatkowo w mieście należy zwrócić uwagę na pozostałości po rezydencji Księżnej: m.in. oranżerię z 1860 roku, mury ze sfinksami okalające teren pałacu, cerkiew z 1866 roku oraz neobarokowy Dom Talmudyczny i Synagogę.

 

Punkt Informacji Turystycznej ** -
Biuro Promocji Powiatu Siemiatyckiego
ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel. 85 655 58 56
promocja@siemiatycze.pl
www.podlasie.siemiatycze.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013