Huta Kryształowa
Miasta,miasteczka, miejscowości
Malownicza wioseczka tuż pod granicą ukraińską słynęła niegdyś z wspaniałej manufaktury szkła, gdzie produkowano w XVIII w. kryształowe żyrandole, świeczniki i zastawy stołowe.
Miejscowością władał ród Andruszewskich, który poza hutą wybudował gorzelnie oraz przede wszystkim zabudowania dworskie. Przed II wojną światową na terenie Huty Kryształowej stał dwór z drewna modrzewiowego zwany Smolinem. Został on zniszczony w 1944 roku przez UPA. Do dziś zachowały się fragmenty założenia ogrodowego, którego początki sięgają XVIII wieku. Składają się na nie aleje lipowe o długości około 2 kilometrów. Rośnie tu wiele pomnikowych drzew okazałych rozmiarów. O stojących tu kiedyś budynkach folwarku i majątków świadczą pozostałości ceglanych fundamentów.
Obecnie nie ma śladów po manufakturze. O dawnej świetności miejsca dziś świadczą olbrzymie przydworskie aleje lipowe i zaniedbane pozostałości założeń dworskich. Z pewnością ogromnym atutem miejscowości jest lokalizacja, która powoduje, że turysta czuję się na końcu Polski tuż przy granicy. Duże odległości do udogodnień współczesnej cywlizacji pozwalają odetchnąć i poczuć wolność Polski Wschodniej.
Informacji turystycznej udziela
Centrum Informacji
Turystycznej i Gospodarczej
Rynek 2/3
37-600 Lubaczów
tel. 16 632 90 47
www.citig.lubaczow.pl