Ulanów
Etnograficzne
Miasteczko Ulanów położone w widłach Tanwi i Sanu słynie z tradycji flisackich. W mieście istniała przystań rzeczna, gdzie ładowano towary na statki płynące w dół Wisły, dlatego Ulanów nazywano Małym Gdańskiem. Ponadto w Ulanowie powołana była szkoła flisacka i pracownia szkutnicza.
Głównym zajęciem flisaków było spławianie drewna, które było zajęciem dość niebezpiecznym. Ulanowscy flisacy spływali z drewnem nawet do Gdańska. Spadek opłacalności spływów pojawił się w chwili rozpowszechniania przewozu towarów kolejami. Ostatnie zanotowane spływy drewna kontrolowane przez ulanowskich flisaków nastąpiły w latach 60. XX wieku. Obecnie na Tanwi i Sanie można spotkać tratwy, którymi spływają członkowie Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary. W 2009 roku w Ulanowie odbył się Międzynarodowy Zjazd Flisaków. W 2014 roku Bractwo wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Organizowane spływy posiadają niepowtarzalny urok, a podziwianie pięknych okoliczności przyrody towarzyszy kosztowaniu tradycyjnej kuchni flisackiej. W mieście znajduje się kościół pw. Świętej Trójcy, zwany flisackim, którego początki sięgają XVII wieku, gdy był fundowany przez Zamojskich.
W Ulanowie znajduje się modrzewiowy kościół zbudowany w 1643 roku. Wszystkie ściany i sufity w jego wnętrzu zdobią polichromie wykonane na płótnie, które dają złudzenie że świątynia jest murowana i uwydatniającą istniejące filary, gzymsy czy rozety. Przedstawiają też sceny ze Starego i Nowego Testamentu, kult Madonny i elementy odnoszące się do flisaków.
Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Leżajsku
ul. Mickiewicza 65
37-300 Leżajsk
tel: +48 17 785 11 34
www.citik.kultura.lezajsk.pl