Miejsca

Ogrody leśne w Puszczy Knyszyńskiej

Ogrody botaniczne

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Odległość od Green Velo
13.16 km
Kontakt
Adres:
Poczopek 6D, 16-113 Szudziałowo
Telefon:
85 722 96 47, 85 722 96 58

Mowa tu o Arboretum w Kopnej Górze i Silvarium w Poczopku. Oba znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

 

Arboretum im. Powstańców 1863 jest parkiem leśnym i ogrodem botanicznym jednocześnie. Tu można zobaczyć różne rodzaje lasów typowych dla Puszczy Knyszyńskiej, kolekcje krzewów m.in. jałowców, cyprysików, żywotników, rododendronów. Świeże powietrze przesiąknięte zapachem supraskich sosen, przyjemny chłód i cień w upalny dzień, piękne widoki i bliskość rzeki Sokołdy sprawiają, że jest to idealne miejsce wypoczynku, a także cenna, przyrodnicza lekcja. 

 

Arboretum oprócz znaczenia rekreacyjnego, jest historycznie ważnym miejscem. Na terenie ogrodu znajdują się trzy krzyże wniesione obok starych dębów, będących pomnikami przyrody. Upamiętniają one walki powstańców styczniowych z oddziałami kozackimi nad Sokołdą. Za bramą Arboretum leży również ogromny głaz z pamiątkową tablicą poświęconą  walczącym. Ze względu na dziedzictwo historyczne tych ziem powstała ścieżka „Szlakiem Powstania Styczniowego Puszczy Knyszyńskiej”. Jest to szlak pieszo-rowerowy i jego długość wynosi 71 km.

 

Drugi ogród to Silvarium, który powstał w 2005 roku na terenie Nadleśnictwa Krynki. Jego głównym zadaniem jest zaprezentowanie tajemnic lasu, jego rytmu i mieszkańców. Bywa również określane jako leśna apteka, ze względu na obfitość ziół leczniczych występujących na tym terenie. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się słoneczny poromierz fenologiczny. Jest to zegar pokazujący nie tylko pory dnia, ale też pory roku.  Ciekawostką jest „Ziołowa tryba” – ścieżka, wzdłuż której posadzono zioła z tabliczkami zawierającymi krótki opis oraz możliwe zastosowanie. Szlak Tropinka, na którym odnajdziemy utrwalone tropy zwierząt leśnych, park megalitowy, Galeria „Na skraju Puszcz” to również nie lada gratka.

 

Silvarium
Poczopek 6D
16-113 Szudziałowo
tel. 85 722 96 47, 85 722 96 58
www.krynki.bialystok.lasy.gov.pl

Obiekty w plenerze - zwiedzane codziennie od świtu do zmroku przez cały rok.
Galeria na skraju puszcz zaprasza:
od 1 kwietnia do 31 października - codziennie w godzinach 9.00 - 17.00. 

 

Arboretum
Nadleśnictwo Supraśl
ul. Podsupraśl 8
16-030 Supraśl
tel. 85 713 15 70
www.start.lasy.gov.pl

Arboretum udostępniane jest do zwiedzania w okresie 1.04 - 30.09.
W dni robocze zapraszamy w godzinach 8.00 -15.00 a w dni wolne od pracy: 9.00 -19.00.
Wstęp wolny. Zwiedzanie z przewodnikiem odpłatne, po wcześniejszym uzgodnieniu.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013