Zamość – miasto idealne
Etnograficzne
Miasto-twierdza lokowane w 1580 r., zbudowane według renesansowych traktatów, zakładających funkcjonalne rozplanowanie na wzór idealnego ludzkiego organizmu. Twórcami miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO , byli: włoski architekt Bernardo Morando oraz kanclerz i hetman Jan Zamoyski.
Centrum miasta stanowi Rynek Wielki (100x100 m), otoczony kamienicami z podcieniami w parterze i zwieńczonymi wysokimi ozdobnymi attykami. Najpiękniejsze kamienice – ormiańskie, mieszczące m.in. muzeum, stoją w północnej pierzei, a obok nich Ratusz z wyniosłą wieżą (z której odgrywany jest hejnał) i reprezentacyjnymi dwutraktowymi schodami. W sąsiedztwie rynku dwa mniejsze – Wodny i Solny, a także główne gmachy miasta i ordynackiej władzy – pałac magnacki, Akademia Zamojska, Kolegiata z rodowym mauzoleum Zamoyskich oraz Arsenał z kolekcją wojennych trofeów magnatów.
Zamość był w przeszłości świetnie ufortyfikowaną twierdzą, której nie zdobyli Kozacy, Tatarzy, Szwedzi. Historię i budowę twierdzy przybliża trasa turystyczna w Nadszańcu i Bastionie VII oraz nowoczesne Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. W sąsiedztwie muzeum piękny Park Miejski z okresu międzywojennego, a nieco dalej na południe Ogród Zoologiczny.
Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu
Rynek Wielki 13
22-400 Zamość
tel. 84 639 22 92
www.zci.zamosc.pl
e-mail: zci@zamosc.pl
Informacja o godzinach otwarcia na stronie internetowej Centrum
Na zewnątrz i w środku budynku znajdują się stojaki rowerowe, przy centrum istnieje wypożyczalnia rowerów