Tykocin
Miasta,miasteczka, miejscowości
Tykocin – klimatyczne miasteczko, o którym można powiedzieć, że „czas się tu zatrzymał”, nazywane Podlaską Perłą Baroku. Związane z wieloma możnymi: założone w 1425r. przez księcia Janusza Mazowieckiego, rozwijane przez przyszłego króla Zygmunta Augusta, podarowane Stefanowi Czarneckiemu i rozbudowane przez Klemensa Branickiego.
Ostatni z nich przyczynił się do powstania reprezentacyjnego barokowego rynku, na którego środku dumnie stoi pomnik Czarneckiego. Rynek, zaskakująco duży, jak na małe miasteczko, przypomina o dawnej świetności Tykocina. Uroku dodają mu drewniane domki mieszczańskie, z czerwonymi dachami i gustownymi gankami. Z inicjatywy Branickiego powstał również kościół Trójcy Przenajświętszej z dwiema wieżami, arkadami i sporym dziedzińcem. Wnętrze kościoła zdobi lśniący barokowo-rokokowy ołtarz. Kościół, plebania, spichlerz i brama wchodzą w skład wpisanego na listę zabytków zespołu klasztornego.
Obok kościoła mieści się Alumnat, dawny szpital dla inwalidów wojennych, najstarszy zabytek miasta, dziś restauracja i obiekt noclegowy. Stojący obok Alumnatu, patrząc w stronę mostu na Narwi, zobaczą na drugim brzegu Zamek, w którym August II Mocny ustanowił order Orła Białego. Dzisiejsza budowla to współczesna rekonstrukcja zburzonej podczas I wojny światowej twierdzy.
Miejscem, obok którego nie można w Tykocinie przejść obojętnie, jest Wielka Synagoga – dziś oddział Muzeum Podlaskiego. Druga, co do wielkości i najstarsza po krakowskiej, przypominająca o tym, że tutejszy kahał założony w 1522 r. należał dhttp://greenvelotest.pl/portal/pl/node/add/attractiono największych i najbardziej znaczących w dawnej Polsce. Centralne miejsce w synagodze zajmuje murowana dwukondygnacyjna bima, wsparta na czterech potężnych słupach, ze ścianami zdobionymi tekstami modlitw w języku hebrajskim i aramejskim. W gablotach prezentowane są zbiory judaików m.in.: ozdoby Tory, świeczniki chanukowe, balsaminki, tałesy, jarmułki, a w znajdującym się obok byłym Domu Talmudycznym wystawy związane z historią Tykocina.
Urząd Miejski w Tykocinie
ul. 11 Listopada 8
16 – 080 Tykocin
tel. 85 718 16 27
www.um.tykocin.wrotapodlasia.pl
Muzeum w Tykocinie
Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
ul. Kozia 2
16-080 Tykocin
tel. 85 718 16 13
kom. 509 336 597
www.muzeum.bialystok.pl