Miejsca

Tykocin

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Odległość od Green Velo
0.07 km
Kontakt
Adres:
11 Listopada 8, 16-080 Tykocin
Telefon:
85 718 16 27

Tykocin – klimatyczne miasteczko, o którym można powiedzieć, że „czas się tu zatrzymał”, nazywane Podlaską Perłą Baroku. Związane z wieloma możnymi: założone w 1425r. przez księcia Janusza Mazowieckiego, rozwijane przez przyszłego króla Zygmunta Augusta, podarowane Stefanowi Czarneckiemu i rozbudowane przez Klemensa Branickiego.

 

Ostatni z nich przyczynił się do powstania reprezentacyjnego barokowego rynku, na którego środku dumnie stoi pomnik Czarneckiego. Rynek, zaskakująco duży, jak na małe miasteczko, przypomina o dawnej świetności Tykocina. Uroku dodają mu drewniane domki mieszczańskie, z czerwonymi dachami i gustownymi gankami. Z inicjatywy Branickiego powstał również kościół Trójcy Przenajświętszej z dwiema wieżami, arkadami i sporym dziedzińcem. Wnętrze kościoła zdobi lśniący barokowo-rokokowy ołtarz. Kościół, plebania, spichlerz i brama wchodzą w skład wpisanego na listę zabytków zespołu klasztornego.

 

Obok kościoła mieści się Alumnat, dawny szpital dla inwalidów wojennych, najstarszy zabytek miasta, dziś restauracja i obiekt noclegowy. Stojący obok Alumnatu, patrząc w stronę mostu na Narwi, zobaczą na drugim brzegu Zamek, w którym August II Mocny ustanowił order Orła Białego. Dzisiejsza budowla to współczesna rekonstrukcja zburzonej podczas I wojny światowej twierdzy.

 

Miejscem, obok którego nie można w Tykocinie przejść obojętnie, jest Wielka Synagoga – dziś oddział Muzeum Podlaskiego. Druga, co do wielkości i najstarsza po krakowskiej, przypominająca o tym, że tutejszy kahał założony w 1522 r. należał dhttp://greenvelotest.pl/portal/pl/node/add/attractiono największych i najbardziej znaczących w dawnej Polsce. Centralne miejsce w synagodze zajmuje murowana dwukondygnacyjna bima, wsparta na czterech potężnych słupach, ze ścianami zdobionymi tekstami modlitw w języku hebrajskim i aramejskim. W gablotach prezentowane są zbiory judaików m.in.: ozdoby Tory, świeczniki chanukowe, balsaminki, tałesy, jarmułki, a w znajdującym się obok byłym Domu Talmudycznym wystawy związane z historią Tykocina.

 

Urząd Miejski w Tykocinie
ul. 11 Listopada 8
16 – 080 Tykocin
tel. 85 718 16 27
www.um.tykocin.wrotapodlasia.pl

 

Muzeum w Tykocinie
Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
ul. Kozia 2
16-080 Tykocin
tel. 85 718 16 13
kom. 509 336 597
www.muzeum.bialystok.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013