Miejsca

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Muzea

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
0.23 km
Kontakt
Adres:
Plac Zamkowy 1, 25-010 Kielce
Telefon:
+48 41 344 23 18
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Jest to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych  rezydencji z epoki Wazów. W położonym w zabytkowej części miasta pałacu znajdują się oryginalne wnętrza  z XVII i XVIII w. z unikatowymi elementami wystroju architektonicznego: stropami ramowymi z obrazami z warsztatu Tomasza Dolabelli, polichromowanymi stropami belkowymi i fryzami podstropowymi, marmurowymi i kamiennymi kominkami, portalami  i fragmentami posadzek. W apartamentach mieszkalnych i gościnnych wyeksponowano wyroby rzemiosła artystycznego najwyższej klasy europejskiej: tkaniny  (m.in. tapiserie flamandzkie i francuskie), meble  (np. gdańskie szafy i prasę do obrusów, zestaw renesansowych mebli włoskich). Ekspozycję uzupełnia  XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie i polskie.

Od zachodniej strony pałacu w 2003 r. odtworzony został renesansowy ogród, nawiązujący do wzorów włoskich. Trawnikowe kwatery od strony pałacu mają geometryczny rysunek wycięty w darni. Kwatery wypełniono białym i czerwonym żwirem z peoniami  w narożach. Kolejne dwie kwatery tworzą nasadzenia formowanego bukszpanu z kwiatami sezonowymi: tulipanami, narcyzami, bratkami. Ozdobny ogród otoczono sadem jabłoniowym ujętym w cztery kwatery i zamkniętym alejami grabowymi.

Sanktuarium zajmuje trzy sale w południowo-zachodnim narożniku pałacu. Dawny Pokój Komendanta ozdobiono marmurowymi płytami. W Sali Sztandarowej znajduje się tryptyk "Wkroczenie strzelców Józef Piłsudskiego do Kielc" Stanisława Batowskiego oraz kopie sztandarów 1 i 4 p.p. Legionów.

W kolekcji militariów znajduje się 600 eksponatów.  Pochodzą  z krajów europejskich i ze Wschodu. Wśród najciekawszych obiektów jest uzbrojenie husarii, napierśnik i naplecznik z końca XVI w. oraz XVII-wieczna kolczuga i misiurka.

Jedna z najlepszych galerii malarstwa w Polsce, posiadająca w swych zbiorach ok. 250 obrazów. Kielecką galerię wyróżnia wyjątkowa w skali kraju kolekcja portretu staropolskiego, zawierająca wizerunki osobistości z XVII-XVIII w. oraz XIX-wiecznego malarstwa krajobrazowo-rodzajowego, m.in. dzieła: J. Szermentowskiego i W. Maleckiego. O randze galerii świadczą obrazy: J. Kossaka, J. Brandta, J. Chełmońskiego, O. Boznańskiej, S. Wyspiańskiego, W. Wojtkiewicza, L. Wyczółkowskiego, J. Malczewskiego, J. Pankiewicza. Galerii malarstwa towarzyszą piękne wyroby rzemiosła artystycznego: barokowe i rokokowe, wytwórni dalekowschodnich i europejskich, szkło polskie w stylu Art Deco, najcenniejsze przykłady z największej w Polsce kolekcji porcelany ćmielowskiej, szkła i metale secesyjne, rokokowe i polskie meble z XVIII/XIX w.

 

Istnieje możliwośc wynajęcia pokoju gościnnego w południowym skrzydle oraz sal.

 

Informacje praktyczne:
Bilety wstępu:

Bilet normalny 10 PLN
Bilet ulgowy 8 PLN (uczniowie, studenci, renciści, emeryci, kombatanci)
Bilet normalny grupowy 8 PLN
Bilet grupowy ulgowy  4 PLN
Bilet rodzinny 25 PLN (2 dorosłych, w dzieci)
Warsztaty lub lekcje muzealne 5 PLN

 

Zwiedzanie bezpłatne:
W każdą niedzielę ekspozycja stała
Ogród włoski od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00

 

Usługi przewodnickie:
- opłata za przewodnika muzealnego 25 zł
- grupa może liczyć maksymalnie 40 os.
Usługa przewodnicka zagwarantowana tylko grupom wcześniej zgłoszonym.

 

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach:
ul. Sienkiewicza 29
25-007 Kielce
tel.  41 348 00 60
e-mail: informacja@swietokrzyskie.travel

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013