Trasa liczy sobie prawie 70 km, więc jako jednodniową wycieczkę proponujemy ją rowerzystom doświadczonym w długodystansowej jeździe. Pokonując pętlę, odwiedzimy miejscowości, w których przez lata rozwijał się przemysł w ramach Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.
To również teren, na którym miały miejsce liczne potyczki partyzantów z oddziałami niemieckimi podczas II wojny światowej. Większość trasy wiedzie fragmentem niebieskiego szlaku rowerowego Śladami Zabytków Techniki Doliny Kamiennej.
Przejeżdżać będziemy głównie przez tereny leśne. Na trasie dominują drogi asfaltowe. Z uwagi na udział dróg szutrowych i wymagających leśnych odcinków gruntowych, rekomendujemy jazdę na rowerze crossowym.
Przebieg
Skarżysko-Kamienna (0,0 km) - os. Pogorzałe (2,9 km) - cmentarz partyzancki (7,7 km) - Hucisko (17,8 km) - Huta (22,1 km) - Niekłań Wielki (30,6 km) - Stąporków (36,3 km) - Odrowążek (44,4 km) - Świnia Góra (49,5 km)- os. Rejów (64,6 km) - Skarżysko-Kamienna (69,5 km)
Dane techniczne
Dystans: 69,5 km
Typ roweru: crossowy
75% drogi asfaltowe
17% drogi szutrowe
8% drogi gruntowe
Stopień trudności: Trasa trudna
Oznakowanie częściowe, niebieski szlak rowerowy, odcinki szlaków: czerwonego, zielonego i żółtego
Dojazd i początek trasy
Wycieczkę rozpoczynamy przy dworcu kolejowym w Skarżysku-Kamiennej. Dojedziemy tu pociągiem bezpośrednim m.in. z Warszawy, Kielc, Radomia, Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego. Jeżeli przyjechaliśmy samochodem, możemy go zostawić na parkingu przed dworcem.
Opis techniczny
Początkowo kierujemy się oznakowaniem czerwonego szlaku rowerowego i żółtego pieszego. Z dworca kolejowego w Skarżysku-Kamiennej ruszamy Aleją Niepodległości w kierunku niewielkiego parku miejskiego. Parkowymi alejkami docieramy do ul. Spornej, której przedłużeniem jest ul. Sezamkowa. Z ul. Wiejskiej skręcamy w las, obok siedziby nadleśnictwa.
Ścieżka wiedzie pod górę do zabudowań osiedla Pogorzałe. Przejeżdżamy wiaduktem na drugą stronę drogi ekspresowej. Ponownie zagłębiamy się w las. Wymagający odcinek techniczny wyprowadza nas do cmentarza partyzanckiego. Asfaltową drogą zamkniętą dla ruchu samochodowego przejeżdżamy odcinkiem zielonego szlaku rowerowego. Następnie „przesiadamy się” na niebieski szlak rowerowy Śladami Zabytków Techniki Doliny Kamiennej.
Po drodze napotkamy tabliczkę kierującą do miejsca pamięci narodowej - 200 m od naszej trasy odnajdziemy pomnik poświęcony żołnierzom AK, poległym w walce z Niemcami pod Huciskiem 27 sierpnia 1944 r. Rozpoczynamy mozolny podjazd, który kończy się we wspomnianej wsi. Pagórkowaty odcinek prowadzi nas przez kolejne wsie: Leszczyny, Hutę i Antoniów. W tej ostatniej warto zwrócić uwagę na obelisk upamiętniający zwycięską bitwę żołnierzy AK z oddziałami niemieckimi 21 sierpnia 1944 r.
Nieco dalej mijamy parking leśny, z którego wiodą szlaki do rezerwatu Skałki Piekło pod Niekłaniem. W pobliżu parkingu znajduje się źródło wody. Docieramy do miejscowości Niekłań Wielki. Po prawej stronie nad rzeką Czarną mijamy murowany młyn, a po prawej dawny park dworski. Przejeżdżamy przez wschodnią część Stąporkowa, gdzie możemy zrobić sobie odpoczynek nad zalewem Miła. W Pardołowie natkniemy się na kolejny pomnik poświęcony poległym żołnierzom. Z Włochów do Nowego Odrowążku dość uciążliwa jazda po brukowej drodze.
Przed nami rozległy kompleks leśny objęty granicami Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Mijamy osadę leśną Świnia Góra, za którą znajduje się rezerwat o tej samej nazwi. Przy skrzyżowaniu z kapliczką św. Huberta ostry skręt w prawo. Przejeżdżamy przez rezerwat leśny Dalejów. Nieco dalej tabliczka kierująca do miejsca, w którym poległ w walce Władysław Wasilewski „Oset”. Przy kolejnym skrzyżowaniu obelisk upamiętniający partyzantów – uczestników rozbicia więzienia w Kielcach.
Szutrowa droga prowadzi nas do pierwszych zabudowań Skarżyska-Kamiennej – osiedla Rejów. Warto tutaj zwiedzić Muzeum im. Orła Białego. Po przeciwnej stronie drogi możemy obejrzeć ruiny wielkiego pieca huty Rejów. Przejeżdżamy po koronie zapory Zbiornika Rejowskiego. Za wiaduktem krótki odcinek wiedzie ścieżką przez łąki, na którym kładką przejeżdżamy na drugi brzeg rzeki Kamiennej. Wycieczkę kończymy przed dworcem kolejowym w Skarżysku-Kamiennej.
Atrakcje na trasie
Cmentarz partyzancki nieopodal Skarżyska-Kamiennej
Na cmentarzu z 1943 r. znajdują się mogiły partyzantów z oddziałów m.in. Jana Piwnika „Ponurego” i Antoniego Hedy „Szarego”. Co roku odbywają się tu msze święte, w których udział biorą okoliczni mieszkańcy, przedstawiciele władz i żołnierze. Do miejsca pamięci prowadzą liczne szlaki turystyczne w tym żółty szlak pieszy i czerwony szlak rowerowy z centrum Skarżyska-Kamiennej.
Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem
Rezerwat słynie z fantastycznych form skalnych, uformowanych w wyniku erozji w piaskowcach triasowych i jurajskich. Znajdują się tu kilkumetrowe rzeźby grzybów, ambon i stołów, które ciągną się na przestrzeni ok. 1 km, osiągając wysokość do 8 m. W szczelinach skał spotkać można rzadko spotykaną odmianę paproci, zaliczaną do roślin górskich – zanokcicę północną.
Rezerwat Świnia Góra
Rezerwat na stoku góry, od której wziął swoją nazwę, chroni naturalne wiekowe drzewostany – jedne z najpiękniejszych w Polsce. Jodły i modrzewie osiągają tu imponujące rozmiary i stanowią wizytówkę dawnej Puszczy Świętokrzyskiej.
Rezerwat Dalejów
Osobliwością tego cennego przyrodniczo obszaru jest modrzew polski rodzimego pochodzenia. Wiek drzewostanów, stanowiących pozostałość dawnej Puszczy Świętokrzyskiej, ocenia się tu nawet na 150-180 lat.
Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Zalew Rejowski
Muzeum znajduje się w dzielnicy Rejów, na terenie dawnej huty. Prezentowane są w nim militaria z czasów II wojny światowej oraz wyposażenie Armii Polskiej po 1945 r. Na obszarze 1,5 ha zgromadzono unikatowe eksponaty. Można tu zwiedzić wnętrze samolotu, helikoptera, zobaczyć wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych oraz przejechać się autentycznym wozem opancerzonym. W muzeum zapoznamy się z historią Skarżyska-Kamiennej – jednego z głównych ośrodków Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego (następnie Centralnego Okręgu Przemysłowego w okresie międzywojennym).
ul. Słoneczna 90
tel. 41 252 02 31
www.muzeum.skarzysko.pl
Zbiornik retencyjny na rzece Kamionce, zwany Zalewem Rejów to obecnie popularne miejsce rekreacyjne.