Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej
Etnograficzne
Na północ od Łańcuta w lasach Puszczy Sandomierskiej zlokalizowana jest wieś Medynia Głogowska. W XIX wieku był to największy w Polsce ośrodek garncarstwa. Spowodowane to było głównie znacznymi zasobami gliny, która była łatwa w pozyskaniu i obróbce. Na początku XX wieku znajdowało się tam 120 zakładów garncarskich.
Po II wojnie światowej garncarze ze względu na niską dochodowość przebranżowili się z ceramiki użytkowej na artystyczną. Jednak w wyniku mechanizacji przemysłu wszystkie zakłady garncarskie upadły. W 2001 roku lokalni działacze w XIX-wiecznej chałupie otworzyli Zagrodę Garncarską. Budynek wyposażono w niezbędny piec do wypalania oraz przekształcono na warsztat z kołami do kręcenia garnków. W Zagrodzie prowadzone są popularne zajęcia edukacyjne z garncarstwa. Powstał również Szlak garncarski, który przez około 40 km prowadzi po okolicach Medyni wzdłuż miejsc związanych z garncarstwem – miejsca wydobycia gliny czy dawne zakłady produkcyjne. Obecnie obok Zagrody garncarskiej utworzono karczmę, gdzie organizowane są często imprezy okolicznościowe w ludowej atmosferze.
Zagroda to budynki z XIX w. z ówczesnym wyposażeniem i piecem do wypalania ceramiki. W wakacje organizowane są tu warsztaty garncarskie, a przez cały rok zajęcia dla grup i turystów indywidualnych. Można się tu nauczyć toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie i wypalania ceramiki. Organizowane są duże imprezy, takie jak Jarmark Garncarski. Podczas imprez odbywają się prezentacje toczenia naczyń na kole, widowiskowe wypalanie ceramiki, koncerty folklorystyczne i degustacje regionalnej kuchni.
Ośrodek Garncarski Medynia, to kilka obiektów zlokalizowanych na trasie rowerowej Garncarski Szlak. W jego skład wchodzą: Zagroda Garncarska, warsztaty garncarzy, Park MB Jagodnej i Karczma U Garncarzy. Zwiedzanie ułatwi specjalnie przygotowana aplikacja turystyczna z lokalizacją miejsc, opisami i lektorem. Aplikację można pobrać na stronie sklepu internetowego Google Play pod nazwą Medynia.