Miejsca

Supraśl

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Odległość od Green Velo
0.36 km
Kontakt
Adres:
Piłsudskiego 64, 16-030 Supraśl
Telefon:
85 710 24 70

Supraśl - miasteczko położone nieopodal Białegostoku w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej.

 

Jego historia nowożytna sięga XV wieku, kiedy to mnisi tradycji grecko-rusko-bizantyjskiej otrzymali pozwolenie na zbudowanie klasztoru na miejscu dzisiejszego Supraśla. Bracia reguły św. Bazylego Wielkiego zostali sprowadzeni do Gródka ze świętej Góry Atos i Kijowa. Ze względu na  gwar i targi tam odbywające się mnisi poprosili o przeniesienie.

 

Legenda głosi, iż wybór miejsca oddali w Boskie ręce. Z nurtem rzeki Supraśl puścili drewniany krzyż, prosząc Boga, by zatrzymał go w miejscu sprzyjającym modlitwie – był to dzisiejszy Supraśl. Zbudowano tu drewnianą cerkiew. Zakonnicy zgromadzili tu bogatą bibliotekę, która w swoich zasobach posiadała cenne druki i rękopisy. W XVI wieku klasztor zdecydowanie zyskuje na znaczeniu i staje się prężnie działającym ośrodkiem kulturalnym. Cerkiew zostaje zniszczona podczas II wojny światowej.

 

Po latach odbudowana, dziś jest najważniejszym zabytkiem miasta. Zabudowania klasztorne skrywają jeszcze jeden bardzo ważny punkt w Supraślu – Muzeum Ikon, które prezentuje ikony i ich znaczenie w wymiarze religijnym, historycznym i obyczajowym. Obok Muzeum Ikon mieści się również Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa.

 

W Supraślu warto obejrzeć również  Pałac Buchholzów, w którym obecnie mieści się Liceum Sztuk Plastycznych, Domy tkaczy, które są pozostałością po prosperujących tu warsztatach tkackich, obejrzeć spektakl Teatru Wierszalin, przejść bulwarami nad rzeką Supraśl oraz skosztować lokalnej kuchni, która tutaj funkcjonuje w bardzo dobrej odsłonie.

 

Od 2001 roku miasto posiada status uzdrowiska, ze względu na unikalny mikroklimat, który tworzony jest przez supraskie sosny oraz jedne z najlepszych w Polsce pokłady borowin o właściwościach leczniczych.

 

Przez Supraśl przepływa rzeka o tej samej nazwie. Wraz z Sokołdą tworzy ciekawy szlak kajakowy. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej ma tutaj swoją siedzibę.     

 

Punkt Usług Turystycznych “BUKOWISKO”
ul. Piłsudskiego 64
16-030 Supraśl
tel. 85 710 24 70
www.bukowisko.com.pl

 

Muzeum Ikon w Supraślu
Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
ul. Klasztorna 1
16-030 Supraśl
kom. 509 336 829
www.muzeum.bialystok.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013