Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
Zabytki sakralne
W 1624 roku dla kamedułów kongregacji Monte Corona w pobliżu Rytwian wybudowano zespół klasztorny – Pustelnię Złotego Lasu. Obecnie podziwiać tu można kościół i część zabudowań klasztornych z tzw. eremem Tęczyńskiego – jedynym zachowanym domkiem pustelniczym. Od kilku lat odnowiona Pustelnia funkcjonuje jako Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne SPeS, jest tu również galeria kamedulska, muzeum kręconego tu serialu „Czarne chmury”, odrestaurowane ogrody oraz smaczne dania kuchni klasztornej. Poza zespołem klasztornym w Rytwianach warto również zwrócić uwagę na pałac sięgający swymi korzeniami połowy XIX wieku, który pierwotnie pełnił funkcję magazynu działającej tu cukrowni. Obecnie w usytuowanej w malowniczym parku wyremontowanej rezydencji znajduje się hotel.
Bracia Jan Magnus i Gabriel Tenczyńscy ufundowali kamedulską Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach na początku XVII wieku. Budowę rozpoczęto w roku 1624. Barokowe wnętrze świątyni pod wezwaniem Zwiastowania NMP zachwyca ikonografią autorstwa o. Wenantego z Subiaco i Karola de Prevot oraz sztukateriami Jana Chrzciciela Falconiego. Za świątynią znajdowało się 16 eremów dla pustelników. W otaczających kościół budynkach mieściły się: cele gościnne, apteka zielarska, celki furtiana i szafarza, kuchnia z zapleczem oraz refektarz. Obok kościoła wybudowano foresterię - dom gościnny fundatora oraz tzw. dom braci konwersów, który służył także, jako infirmeria, czyli szpitalik dla chorych mnichów. Po 201 latach obecności w 1825 r., w wyniku kasaty, mnisi kamedulscy opuścili na zawsze Pustelnię. Od roku 1935 przez 60 następnych lat istniała tu parafia. Obecnie, od 2002 roku, świątynia jest Kościołem Rektoralnym.
Galeria Kamedulska
W części mieszkalnej Domu Braci Konwersów urządzone jest muzeum, a w dawnej infirmerii znajduje się archiwum i biblioteka oraz punkt informacji turystycznej oraz sklepik z pamiątkami. Muzeum prezentuje zbiór eksponatów z 400-letniej historii klasztoru. Dominują przedmioty użytkowe, ale też kolekcja obrazów i rzeźb. Wystawione są również pamiątki związane z bł. Janem Pawłem II. Muzeum wraz ze zrekonstruowaną XVII wieczną celą mnicha i zgromadzonymi w nim zbiorami oraz archiwum i biblioteka, wsparte nowoczesnymi metodami audiowizualnymi, stanowią idealne miejsce do przeprowadzenia lekcji historii, historii sztuki czy katechezy.
Ogrody
Ogrody w monasterach kamedulskich pełniły funkcje użytkowe i rekreacyjne, sprzyjały atmosferze rozmodlenia w ciszy i samotności, ale również dawały możliwość wypoczynku w otoczeniu piękna przyrody. Harmonijny podział ogrodów w Pustelni Złotego Lasu na części: rekreacyjną i użytkową nawiązuje do tradycji ogrodów kamedulskich. Część parkowa z kamiennymi alejkami i ławeczkami sprzyja samotnym spacerom i kontemplacji wśród drzew, krzewów i kwiatów. Część warzywno-owocowo-zielarska to miejsce gdzie można efektywnie popracować w ramach zajęć terapeutycznych, by potem w refektarzu smakować ekologiczne i zdrowe owoce swojej pracy.
SPeS - zdrowie przez ciszę
Pustelnia Złotego Lasu proponuje zupełnie nową, jakość wypoczynku, która bazuje na trzech filarach życia monastycznego: milczenie, modlitwa, samotność. Nasi goście, w atmosferze ciszy i piękna otaczającej przyrody oraz przepychu barokowego wystroju klasztoru, mogą skorzystać z wygodnie, wyposażonych pokoi, smacznej, domowej kuchni, pomocy terapeutycznej i duchowej. Leśne otoczenie i bogactwo zabytków w okolicy sprzyjają spacerom i wędrówkom. Jest to znakomite miejsce na zorganizowanie zjazdów, konferencji, szkoleń i kursów oraz uroczystości rodzinnych. Przyjmujemy gości przez cały rok.
Informacje praktyczne:
Bilety wstępu:
Klasztor, galeria kamedulska, Muzeum serialu "Czarne Chmury"
Zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem (wejście co godzinę):
dorośli - 4 PLN
dzieci, młodzież - 2 PLN
PAKIETY
Klasztor, galeria kamedulska, Muzeum serialu "Czarne Chmury"
Pakiet indywidualny:
dorośli - 10 PLN
dzieci, młodzież - 5 PLN
Pakiet grupowy powyżej 10 os:
dorośli - 10 PLN
dzieci, młodzież- 4 PLN
Pakiet wycieczkowy: (grupa powyżej 30 osób):
dorośli- 8 PLN
dzieci - 4 PLN
1 os. gratis
Pakiet pielgrzymkowy: (grupa z księdzem)
dorośli- 7 PLN
dzieci - 3 PLN
2 os. gratis
Pakiet rodzinny (dwoje dorosłych + dzieci do 16 lat) - 24 PLN
OGRODY
Wejście indywidualne – bez opłaty
MSZE ŚWIĘTE
w niedziele i święta w godz. 9.00; 10:30
w dni powszednie w godz. 18:00
Punkt Informacji Turystycznej
ul. Klasztorna 25
28-236 Rytwiany
tel. +48 15 864 77 95
www.pustelnia.com.pl
e-mail: pustelnia@pustelnia.com.pl