Narewka
Miasta,miasteczka, miejscowości
Narewka – wyjątkowa pod względem przyrodniczym zielona gmina. Ponad osiemdziesiąt procent jej obszaru objęte jest różnymi formami ochrony. Najbardziej znane są tereny Puszczy Białowieskiej, królestwo największych występujących w Europie ssaków – żubrów. Teren ten dzięki ochronie puszczy jako miejsca polowań królewskich, a następnie carskich jest największym kompleksem lasów o charakterze pierwotnym w Europie.
Na terenie gminy Narewka znajduje się znaczny obszar parku narodowego, Północno-Zachodniej Części Obrębu Ochronnego Rezerwat (dawny Obręb Ochronny Hwoźna). Po licznych szlakach pieszych i rowerowych można poruszać się bez przewodnika. Do poznania tutejszej flory i fauny zachęca również Park Edukacji Leśnej w Gruszkach w Nadleśnictwie Browsk. W skład parku wchodzi: herbarium (zbiór roślin i ziół), unikalny słoneczny poromierz, oryginalne barcie, stołówka dla zwierząt, celtycki krąg mocy oraz złoty szlak św. Eustachego z oryginalną kapliczką w starym dębie. W Ośrodku Edukacji Leśnej znajdują się także ekspozycje dotyczące drzew leśnych i drewna, zielnik reprezentujący najbardziej charakterystyczne gatunki roślin runa leśnego, a w pobliżu jest miejsce na rozbicie namiotu i ognisko. Przez teren gminy w okolicach Uroczyska „Głuszec” przebiega ciekawa trasa kolejki wąskotorowej wybudowanej przez Niemców podczas I wojny światowej, dziś ogromnej atrakcji turystycznej.
Amatorzy sportów wodnych chętnie skorzystają z położonego nad Zalewem Siemianówka Ośrodka Rekreacyjno-Kulturalnego w Starym Dworze. Gmina przygotowała miejsce przyjazne wszystkim, którzy lubią kajaki, żeglarstwo, windsurfing i plażowanie. Dobrym punktem na rozpoczęcie spływu jest także Stanica Kajakowa w Narewce, która pełni również funkcję informacji turystycznej. Tutaj dowiemy się więcej o galerii Tamary Sołoniewicz, znakomitej reporterki, zabytkowych obiektach sakralnych (cerkiew pw. św. Jerzego, cerkiew św. Mikołaja Cudowotwórcy), drewnianym oryginalnie zdobionym budownictwie regionu czy historii zamieszkałych tutaj niegdyś Żydów.
Punkt Informacji Turystycznej w Narewce*
Stanica Kajakowa
ul. Hajnowska 33
17-220 Narewka
tel. 85 685 80 62
www.gci.narewka.pl