Pokamedulski Klasztor na Wigrach
Zabytki sakralne
Kompleks klasztorny Kamedułów jest pięknie położony na półwyspie wigierskim. Z daleka widoczne są wieże kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz czerwone dachy budynków klasztornych. Jest to bez wątpienia wizytówka Suwalszczyzny.
W 1667 roku przybyli tu Kameduli i przez blisko 50 lat budowali klasztor, który wkrótce stał się jednym z największych i najbogatszych w Polsce. Bracia aktywnie uczestniczyli w życiu Suwalszczyzny, założyli miasto Suwałki, przyczynili się w znaczny sposób do rozwoju cywilizacyjnego tych ziem. Żyli tu i działali do 1800 roku, kiedy to nastąpiła kasacja zakonu, a władze pruskie wysiedliły ich na podwarszawskie Bielany. Budynki ulegały niestety stopniowej dewastacji. Jednak okres największych zniszczeń przypadł na II wojnę światową, kiedy to w 1944 roku ciężka artyleria radziecka strzelała do pustego klasztoru. Okres po wojnie przywrócił blask zabudowaniom klasztornym.
W skład kompleksu klasztornego wchodzą m.in. dom Furtiana, bramy na taras dolny i górny, eremy (można dziś w nich wynająć pokój), dom królewski, pałac biskupi, dawny refektarz i wieża zegarowa (stąd roztacza się najpiękniejszy widok na Jezioro Wigry). W kościelnych kryptach znajdują się zamurowane wnęki ze szczątkami ciał, a na ścianie widać malowidło przedstawiające taniec śmierci, do którego zapraszany jest mnich.
Niezwykle ważnym wydarzeniem w historii klasztoru była wizyta Papieża Jana Pawła II w 1999 roku, który właśnie tu modlił się i nocował podczas jego najdłuższej pielgrzymki po Polsce. Obecnie do zwiedzania dostępne jest Muzeum Jana Pawła II.
Wstęp na teren obiektu w celach turystycznych jest za nabyciem biletu wstępu w Domu Furtiana.
Bilet wstępu upoważnia do zwiedzania: Apartamentów Papieskich, Kaplicy Papieskiej, Krypt w Kościele, Wieży Zegarowej, Wystaw organizowanych na terenie Klasztoru.
Bilety wstępu:
- bilet normalny - 8zł,
- bilet ulgowy - 4zł
Zwiedzanie obiektu z przewodnikiem
- opłata dodatkowa 50zł.,
- dla grup pielgrzymkowych dobrowolna ofiara
Parking
- autokary 30zł.,
- samochody osobowe 3zł
Punkt Informacji Turystycznej ** - Muzeum Wigier
Stary Folwark 50
16-402 Stary Folwark
tel. +48 87 563 01 52
e-mail: muzeum.wpn@wigry.org.pl
www.wigry.org.pl