Góra Strękowa
Cmentarze/ pomniki wojenne/ miejsca bitew
Góra Strękowa – obowiązkowy punkt dla pasjonatów historii i miłośników ptaków. I jedni i drudzy, gdy tu dotrą będą pełni zachwytu.
Historia tego miejsca wiąże się z drugą wojną światową i ciągnących się w tym rejonie umocnień Wizna. We wrześniu 1939 roku rozegrała się tu bitwa, która przeszła do historii jako polskie Termopile. Niemieckie natarcie w sile 42 tysięcy żołnierzy walczyło z 720 Polakami, którzy zajmowali schrony bojowe. Ostatnim punktem oporu był bunkier w Strękowej Górze, gdzie dowodził kpt. Władysław Raginis. W chwili, gdy wyczerpała się amunicja dowódca nakazał swoim żołnierzom poddać się, a sam zgodnie ze złożoną przysięgą, że nie opuści posterunku - wysadził się w powietrze wraz ze swoim schronem, ostatnim granatem jaki pozostał w ładowni.
Wewnątrz ruin schronu na Górze Strękowej w 2011 roku urządzono grób, w którym pochowano szczątki kapitana (pośmiertnie awansowanego do stopnia majora) Raginisa oraz jego zastępcę porucznika Stanisława Brykalskiego. Wcześniej spoczywały one kilkaset metrów dalej, w mogile usytuowanej niedaleko drogi nr 64, obok której stoi pomnik – betonowa skorupa rozłupanego bunkra.
Walory przyrodniczne Góry Strękowej są równie imponujące, co historyczne. Rozciąga się stąd rozległy widok na dolinę Narwi, aż do połączenia z Biebrzą. Rzeka tworzy niezwykle skomplikowaną, rozgałęzioną sieć kanałów, koryt i starorzeczy. Wczesną wiosną Góra przyciąga uzbrojonych w lornetki i aparaty obserwatorów rozlewiska. W niezbędny do podglądania dzikiej przyrody sprzęt można zaopatrzyć się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Strękowej Górze, który swoją działalnością edukacyjną przybliża dzieciom i dorosłym znaczenie dzikiej przyrody Narwi i Biebrzy.
Urząd Gminy w Zawadach
Plac Wolności 12
16-075 Zawady
tel. 85 714 00 28
www.zawady.pl
Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Strękowej Górze
Strękowa Góra 24
16-075 Zawady
tel. 85 738 43 33
www.oee.strekowagora.pl