Miejsca

Michałowo

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Odległość od Green Velo
1.3 km
Kontakt
Adres:
Białostocka 11, 16-050 Michałowo
Telefon:
85 713 17 74
Adres e-mail:
Strona www:

Miasto, siedziba gminy, położone ok. 40 km na południowy wschód od Białegostoku.

 

Michałowo zostało założone w 1832 roku przez Seweryna Michałowskiego jako kolonia dla niemieckich fabrykantów przemysłu włókienniczego i ich rodzin. Michałowo stało się prężnie rozwijającą się miejscowością za sprawą kwitnącego tu handlu i rzemiosła. Mieszkańcami byli nie tylko Polacy i Niemcy, ale też Białorusini i Żydzi. Wielokulturowość i wielowyznaniowość Michałowa widoczna była niezwykle mocno w architekturze: funkcjonowała tu synagoga, kościół protestancki, cerkiew oraz kościół katolicki. Po klęsce powstania styczniowego Michałowski został zesłany na Syberię, a rozwój miasta tym samym został zahamowany. Jednak największe zniszczenia przyniosła II wojna światowa, nie tylko w architekturze, ale też w strukturze mieszkańców Michałowa.

 

Najciekawszymi zabytkami miasta są XIX wieczne rozplanowanie przestrzenne, drewniana cerkiew prawosławna z 1908 roku oraz kościół Opatrzności Bożej. Będąc w Michałowie należy odwiedzić ciekawą Pracownię Filmu Dźwięku i Fotografii Niezbudka. To tam podziwiać można unikalną kolekcję archiwalnych zdjęć, pocztówek i grafik obrazujących życie Polaków w przedwojennej rzeczywistości, a zwłaszcza jej wschodnich regionów. Najcenniejsze jednak są oryginalne fotografie wykonane przez niemieckich żołnierzy. Pracownia jest też ważnym punktem w życiu kulturalnym Michałowa.

 

Warto wspomnieć, że rezerwat przyrody „Gorbacz”, chroniący jedno z ostatnich w tej części Polski jezioro z okresu zlodowacenia środkowopolskiego oraz unikalny Zalew Siemianówka, znajduje się na terenie gminy Michałowo.

 

Odbywają się tu również dość znane imprezy: Święto Grzyba i Prymackaja Biasieda – święto miłośników szeroko pojętej kultury białoruskiej.

 

Urząd Miejski w Michałowie
ul. Białostocka 11
16-050 Michałowo
tel. 85 713 17 74
www.michalowo.eu

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013