Miejsca

Tolkmicko

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Odległość od Green Velo
0.82 km
Kontakt
Adres:
Świętojańska 1, 82-340 Tolkmicko
Telefon:
55 231 61 82
Adres e-mail:
Strona www:

Tolkmicko. Miasto portowe nad Zalewem Wiślanym liczy około 2,8 tys. mieszkańców. Jest w nim nowoczesny port jachtowy z infrastrukturą dla turystów ( w tym łazienki, prysznice) ale także port rybacki. Z przystani pasażerskiej odpływają statki do oddalonej zaledwie o 8 km Krynicy Morskiej.

Miasto założone zostało przez Krzyżaków w 1299 roku. Zachował się średniowieczny układ starego miasta z fragmentami murów obronnych i basztą narożną z XIV w., gotycki kościół parafialny wielokrotnie przebudowywany, ale ciekawy wewnątrz. Przed kościołem rzeźba patrona podróżnych św. Jana Nepomucena z 1736 roku. Obok kościoła stare domy rybaków.

Przy rynku odbudowany niedawno ratusz z punktem widokowym.

W pobliżu portu ładny budynek stacji kolejowej z pocz. XX w. na tzw. kolei nadzalewowej. Obecnie funkcjonuje na niej kolej drezynowa. Drezynami ręcznymi można przejechac po tej położonej nad samym Zalewem Wiślanym trasie i dotrzeć do wielkiego głazu narzutowego nego świętym Kamieniem, czy nawet do Fromborka.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013