Zalew Wiślany
Kąpieliska i inne akweny
Przez kilkadziesiąt kilometrów trasa Greenvelo biegnie w sąsiedztwie Zalewu Wiślanego. Ta zatoka Morza Bałtyckiego ma 838 km2 powierzchni, z czego w Polsce 328 km2. Od morza oddzielona jest Mierzeją Wiślaną, choć jeszcze za czasów M. Kopernika ciągłej mierzei nie było; istniało pasmo wysp umożliwiających wypłynięcie na pełne morze. Dziś jedyna droga morska prowadzi przez Cieśninę Pilawska w rosyjskiej części Zalewu.
Zalew, zwany dawniej Zatoką Świeżą (obecna nazwa utrwaliła się w czasach II RP) jest zbiornikiem płytkim. Przeciętna głębokość wynosi około 2,7 m, maksymalna (po rosyjskiej stronie) 5 m. W polskiej części szerokość Zalewu mieści się w granicach 7- 8 km. Z racji niewielkiej głębokości żegluga na Zalewie odbywa się wyznaczonymi i pogłębionymi torami wodnymi, którymi moga płynąć statki o zanurzeniu do 2,5 m. Wyznaczaja go widoczne na powierzchni wody stawy (stawa to stały znak nawigacyjny) Elbląg i Gdańsk oraz pławy czyli boje pływajace. W porze nocnej są one oświetlone.
Wody Zalewu Wiślanego są słonawe, bardziej zasolone w części północnej, mniej w południowej. Z tego powodu w tym akwenie żyja zarówno śledzie, wegorze jak i okonie i sandacze. Warto pamietać, że polska część Zalewu Wiślanego jest trzy razy wieksza od największego polskiego jeziora Śniardwy.