Język:

Miejsca

Biebrzański Park Narodowy

Parki narodowe

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Odległość od Green Velo
1.93 km
Kontakt
Adres:
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
Telefon:
85 738 06 20

Biebrzański Park Narodowy – ten największy park narodowy w Polsce chroni unikalny ekosystem mokradeł i torfowisk rozciągający się wzdłuż meandrującej rzeki Biebrzy. Kraina bagien i mokradeł uchroniona przed osuszaniem i nadmierną eksploatacją, jest dziś ważną ostoją ptactwa wodno-błotnego oraz bagiennej roślinności. Ich obserwację ułatwia ponad 20 wież i platform widokowych ustawionych w najciekawszych miejscach parku, m.in. w Burzynie, Brzostowie, Wierciszewie, Osowcu, Grzędach. Wiosną, kiedy Biebrza występuje z brzegów można podglądać wielotysięczne stada kaczek, gęsi, żurawi czy batalionów - każdy osobnik jest inaczej upierzony. Batalion to ptak flagowy parku, jeden z ponad 270 spotykanych tu gatunków.

Biebrzańską przyrodę znakomicie podziwia się z „Carskiego traktu” – drogi przebiegającej wzdłuż doliny Biebrzy, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku, która miała połączyć trzy twierdze: Osowiec, Łomżę i Grodno. Można z niej wypatrzyć występujące w parku zwierzęta, a spacerujące tutaj łosie to codzienność. Swój początek przy „Carskiej drodze” ma ścieżka „Długa Luka” – zaprowadzi nas drewnianą kładką zawieszoną ponad powierzchnią bagna w głąb biebrzańskich trzęsawisk. W pobliżu ścieżki znajduje się wieża widokowa, przy której corocznie odbywa się największa impreza Parku – Biebrzańskie Sianokosy.

Tajemnice Biebrzańskiego Parku możemy odkrywać na różne sposoby. Jedną z propozycji zdobywania wiedzy na temat parku jest sieć ścieżek edukacyjnych. „Las w zasięgu ręki”, „Barwik”, „Biały grąd”, „Wokół Fortu IV Twierdzy Osowiec” to tylko niektóre z nich. Ofertę edukacyjną uzupełniają ekspozycje dotyczące biebrzańskiej flory i fauny, wystawy fotograficzne i zajęcia edukacyjne prowadzone w Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu – siedzibie parku. Biebrzańskie bagna warto poznawać z różnej perspektywy: konno, rowerem, kajakiem, pieszo. Bagna wciągają, te biebrzańskie wyjątkowo, a każdy kto straci dla nich głowę zostaje „biebrznięty”.

 

Punkt Informacji Turystycznej****
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8
19-110 Goniądz
tel. 85 738 30 35
www.biebrza.org.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013