Kalwaria Pacławska
Zabytki sakralne
Na wysokim wzniesieniu rozciągającym się nad doliną rzeki Wiar znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Boskiej Kalwaryjskiej wraz z sąsiednim klasztorem franciszkanów. Fundatorem świątyni był Andrzej Fredro, który w 1665 roku zdecydował się wybudować kalwarię. Głównym powodem powstania sanktuarium było upowszechnienie kultu Męki Pańskiej, a lokalizacja na wysokim brzegu Wiaru miał uchronić obiekt przed najazdami. W XVIII wieku fundatorem kościoła i kaplic był Szczepan Dwernicki, który przyczynił się do upowszechnienia pielgrzymowania do Kalwarii.
W kościele zachował się cudowny obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej, który znalazł się w sanktuarium w wyniku zawirowań wojennych w XVII wieku. Barokowy kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego jest trzynawowy w formie bazylikowej zbudowany na rzucie krzyża. Okolicę miejscowości przystosowano do pielgrzymowania pątników. Poszczególne wzniesienia czy doliny posiadają nazwy od biblijnych miejsc jak Golgota, Góra Oliwna czy Dolina Cedronu.
Po wzgórzach rozsiane są dróżki kalwaryjskie inspirowane wzorem jerozolimskim: Dróżki Pana Jezusa – 28 stacji, w tym zawiera się 14 stacji drogi krzyżowej o długości około 1600 metrów oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 14 stacji. Poza głównymi dróżkami okoliczne wzgórza usiane są dodatkowymi kaplicami pątniczymi.