Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
Parki krajobrazowe
Park ten powstał w 1988 roku, by chronić przyrodę, kulturę i historię tego obszaru. Swoim zasięgiem obejmuje niemal całą Puszczę Knyszyńską. Jest drugim co do wielkości parkiem krajobrazowym w Polsce.
W puszczy występuje około 160 gatunków ptaków m.in. bociany czarne, żurawie, dzięcioły, orliki krzykliwe, ssaki takie jak: jelenie, dziki, sarny, wilki, borsuki oraz wiele rzadkich i chronionych roślin – np. wierzba borówkolistna i lapońska oraz wiele rodzajów storczyków. Jednak największymi mieszkańcami parku są wolnożyjące żubry.
Najcenniejsze obszary parku chronione są w 21 rezerwatach np. Jałówka, Krzemianka czy Jesionowe Góry. Większość parku to obszar leśny - bory sosnowe i sosnowo świerkowe, połączone z gęstą siecią rzek i strumyków z setkami leśnych źródlisk. Najważniejszą jednak rzeką Puszczy Knyszyńskiej jest Supraśl, która łączy wszystkie cieki wodne i tworzy ciekawy szlak kajakowy.
Na terenie parku znajduje się drugie w województwie podlaskim uzdrowisko – Supraśl z prawosławnym klasztorem i unikatowym Muzeum Ikon, dwa ogrody leśne – Arboretum w Kopnej Górze i Silvarium w Poczopku oraz gęsta sieć szlaków turystycznych, które doprowadzają do najciekawszych i najdzikszych miejsc w puszczy. Skorzystać można z oferty Kresowych Wędrówek - blisko 400 km tras rowerowych, pieszych, konnych i kajakowych.
Punkt Informacji Turystycznej – Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
ul. abp. Gen. M. Chodakowskiego 6
16-030 Supraśl
tel. 85 718 37 85
www.pkpk.wrotapodlasia.pl